Co się działo w Klubie
ROK 2024
XV Festiwal Modelarski w Jaworznie
W dniach 7-8 września, młodzi modelarze z pracowni „Ikar” uczestniczyli w Konkursie Modeli, który odbył się w Jaworznie. To najmłodsza grupa pasjonatów modelarstwa, która zaczyna przygodę z tym hobby.
Patryk Pierszalik zaprezentował model myśliwca Hurricane,
Kacper Główka – samolot pokładowy SDB Dauntless,
Andrzej Pernal – pokazał kolekcję pojazdów pancernych takich jak King Tiger, Pantera, Leopard 1, M41, Jaghdpanther,
Jan Pernal wystawił czołg IS-2.
Wszyscy otrzymali wyróżnienia oraz nagrody. Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zajęcia „Wstęp do modelarstwa” prowadzone są w Klubie w każdy poniedziałek w godzinach 15.30 – 17.30.
40 ZŁAZ MIESZKAŃCÓW OSIEDLI SPÓŁDZIELCZYCH
7 września wzięliśmy udział w Złazie do Podlesic. Na metę Złazu udaliśmy się pod okiem przewodniczki PTTK piękną Jurajską trasą, która miała początek w Skarżycach. Grupę Spółdzielni Paderewskiego reprezentowało 45 osób na czele z Prezeską Lidią Grodowską.
POKAZY MODELARSKIE
31 sierpnia w sobotę odbyła się X edycja Wieczornego Pokazu Modeli na płycie Pomnika Żołnierza Polskiego. Modelarze mieli okazje zaprezentować swoje modele, wykonane w trakcie zajęć, umiejętności sterowania nimi oraz kreatywność w budowie i wykorzystaniu różnorodnych materiałów. Zaprezentowane zostały modele samolotów, symulacje bitew z okresu I i II Wojny Światowej, pojazdy wojskowe, poduszkowce oraz modele kosmiczne. Tegoroczną ciekawostką był model polskiego samolotu Wilga 2000, pokazano również ścigacz lądowy napędzany śmigłem – projekt naszego najmłodszego modelarza oraz model wykorzystanego przez NASA helikoptera marsjańskiego - pierwszego pojazdu ziemskiego, latającego na innej planecie.
Coroczny pokaz modeli jest wyczekiwanym punktem programu imprez Klubu „Rezonans”. Pogoda dopisała, ale warunki do lotów były trudne jednak nasi modelarze poradzili sobie doskonale. Publiczność dopisała, za co dziękujemy i mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku.
Warsztaty plastyczne w plenerze
Dwa wtorki, dwa wyjścia z grupą dorosłych z warsztatów plastycznych. Wyjście pierwsze w dniu 30 lipca na plener rysunkowy ze szkicownikami, w których kreski pamięci utrwaliły obrazy z Trzech Stawów w Katowicach. Wyjście drugie 6 sierpnia do instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów. W pięciu mieszczących się tam galeriach zwiedziliśmy między innymi wystawy „Emotikony” Pawła Graji oraz „Obrazy zarazy” Kazimierza Cieślika.
Plener na Dolinie
Miasto Ogrodów
Artur Ligenza
Lato 2024
Półkolonie letnie trwały od 26 czerwca do 5 lipca. Zorganizowaliśmy wspólnie z Zespołem Szkół i Placówek nr 1.
Dzieci nie miały czasu na nudę, bo jak zwykle miały sporo zajęć. Były spacery, warsztaty, wyjścia do kina, odwiedziliśmy Muzeum Śląskie i Muzeum Historii Katowic. Prawie codziennie korzystały z basenu MOSIR i boiska szkolnego. Wybrały się na wycieczki na łono natury: do Zagrody Edukacyjnej w Morsku oraz Pracowni Ceramiki w Poraju. Czekały też niespodzianki w postaci spacerów na lody, co w tak upalne dni bardzo się przydało. Czas na półkoloniach minął przyjemnie i ciekawie.
Oto kilka zdjęć ze wspólnego pobytu.
I TURNUS
II TURNUS
XIX Festyn Rodzinny za nami.
8 czerwca od godziny 10.00 – 15.00 na terenie Zespołu Szkół i Placówek nr 1, nasza Spółdzielnia wraz ze Szkołą przygotowały ogrom propozycji w trakcie plenerowej zabawy dla dzieci.
Dyrektor Szkoły Jerzy Bakowski przywitał uczestników i zaproszonych gości, następnie Prezes Spółdzielni Lidia Grodowska otworzyła Festyn, życząc dobrej zabawy.
Było: muzycznie, radośnie, tanecznie, sportowo, naukowo… Kto był widział i mamy nadzieję, że bawił się świetnie.
Dziękujemy za uczestnictwo.
"Projekt został objęty Mecenatem Miasta Katowice"
Szlakiem Katowickiej Moderny
17 maja, w piątkowe przedpołudnie, zebraliśmy się 15 osobową grupą przy pomniku Wojciecha Korfantego skąd wraz przewodnikiem wyruszyliśmy na wycieczkę po Katowicach - „Szlakiem Katowickiej Moderny”. Po wstępie na temat międzywojennej architektury ruszyliśmy na spacer. Nasz przewodnik, wykładowca Politechniki Śląskiej na Wydziale Architektury dr inż. Ryszard Nakonieczny z zaangażowaniem, fachowo i w ciekawy sposób opowiadał o każdym oglądanym przez nas obiekcie, jego twórcy, historii i ciekawostkach z nim związanych. Na trasie Moderny znalazły się: pomnik Józefa Piłsudskiego, Gmach Sejmu Śląskiego, pozostałości przedwojennego Muzeum Śląskiego, katowicka Archikatedra i Drapacz Chmur. Wycieczka była udana, a obszerna wiedza przewodnika zachęciła nas do ponownego spotkania z panem Nakoniecznym, który wyraził chęć na kolejny spacer tym razem przedstawiając nam obiekty wybudowane po 1945 roku.
O terminie kolejnego spotkania poinformujemy Państwa z wyprzedzeniem.
KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI
24 kwietnia 2024 odbył się finał konkursu plastycznego „Zbuduj plac zabaw w kosmosie”, w którym wzięło udział 21 dzieci w wieku od 5 – 13 lat.
W konkursowych pracach dzieci z naturalną swobodą wykorzystały kolor do rozświetlenia kosmicznej czerni. Na obrazach pojawiły się fantazyjne pojazdy i niebywałe opowieści. Niektórzy autorzy znaleźli zaskakujące formy plastyczne dla swojej wypowiedzi. Te wypowiedzi zostały zauważone i nagrodzone.
Zgłoszone do konkursu prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w holu klubu do 29 maja br.
I miejsce 5-7 lat II miejsce 11 - 13 lat
I miejsce 8-10 lat
WYJŚCIE DO MUZEUM
Zwiedzanie Muzeum Śląskiego „RAJZA PO MUZEUM, CZYLI WYSTAWY STAŁE W PIGUŁCE”
17 kwietnia 19 osobowa grupa miłośników sztuki wybrała się na oprowadzanie po Muzeum Śląskim wraz z przewodnikiem.
Temat zwiedzania obejmował: Jakie kwiaty lubił najbardziej Stanisław Wyspiański? Czym zajmowali się członkowie grupy Gwarek 58? Który kierunek w sztuce kierował się snami? Kim był „śląski Steve Jobs”? I jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie?
W trakcie zwiedzania zaprezentowane zostały najważniejsze dzieła ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Przedstawione kolekcję sztuki polskiej od 1800 roku do czasów współczesnych, kolekcję sztuki nieprofesjonalnej i śląskiej sztuki sakralnej, a także wystawę poświęconą historii
Górnego Śląska.
KURS SAMOOBRONY
W sobotę 25 marca, panie wzięły udział w bezpłatnym Kursie Samoobrony. Kurs podzielony został na dwie części: teoretyczną, zawierającą min. prelekcję na temat bezpieczeństwa oraz praktyczną, prowadzoną przez Panów: Zbigniewa Paradeckiego i Tomasza Stokfisz, z którymi współpracujemy już od lat przy organizacji kursów, zajęć i innych przedsięwzięć sportowych.
Serdeczne podziękowania dla Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orzeł Katowice” za profesjonalną współorganizację, a reprezentantom Policji: sierż. Andżelnie Monczak oraz sierż. szt. Jackowi Kępka - za merytoryczne wsparcie i gadżety dla pań.
Zapraszamy na regularne zajęcia z samoobrony „Aktywna i bezpieczna”, prowadzone w Klubie Rezonans w każdy piątek, godz. 16:30 - 18:00.
SPOTKANIE WIELKANOCNE
Z okazji nadchodzących Świąt, w Klubie Rezonans 21 marca spotkali Seniorzy na tzw. „Jajeczku”. Gościliśmy Prezes Spółdzielni Lidię Grodowską i Radnego Miasta Katowice Pana Adama Skowrona. Przewodnicząca Koła Seniorów Pani Janina Kapusta zadbała o oprawę artystyczną spotkania, zapraszając dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Wesołe Siódemki" w Katowicach, które przygotowały wiosenny, radosny występ.
DZIEŃ KOBIET
8 marca Panie spotkały się w Klubie, by wspólnie świętować. Była kawa, pyszne ciasto i występ przedszkolaków. Spotkanie rozpoczęliśmy pokazem zestawu ćwiczeń - „Jak utrzymać dobrą formę” w wykonaniu Maćka Rudzińskiego ze Studia Jogi. Następnie dzieci z Zespołu Szkół i Placówek nr 1 wystąpiły w specjalnie przygotowanym na tę okazję repertuarze wokalno-tanecznym oraz wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Tego dnia odwiedzili nas Prezesi Spółdzielni Panowie Janusz Zdziebło i Karol Lentas wręczając Paniom wraz z życzeniami kwiaty.
FERIE ZIMOWE 2024 - za nami
BIESIADA DLA SENIORÓW
1 lutego w Klubie Rezonans licznie spotkali się seniorzy na Biesiadzie, dzięki przychylności Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy, który sfinansował wydarzenie.
Wszyscy bawili się świetnie przy słodkim poczęstunku, ale nie o słodką część spotkania chodziło, a o muzykę zagraną na żywo, która trafiła w muzyczny gust uczestników. Seniorzy wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych tego typu imprezach.
Odwiedzili nas w tym dniu zaproszeni goście: Radny Adam Skowron, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Seniorów Helena Hrapkiewicz, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów Gabriela Tomala - Bogacka. Spółdzielnię reprezentowali Prezesi Zarządu Lidia Grodwska i Karol Lentas.
PORANEK KOLĘDOWY
W niedzielne przedpołudnie 7 stycznia, zorganizowany został wspólnie ze Szkołą Muzyczną Yamaha „Poranek kolędowy”. W świątecznym nastroju licznie przybyli uczestnicy, przy kawce i słodkim poczęstunku śpiewali kolędy i pastorałki przy akompaniamencie kadry nauczycielskiej Szkoły Yamaha. Swoimi umiejętnościami pochwalili się również uczniowie szkoły, akompaniując do śpiewanych kolęd na gitarze i keyboardzie. Tegoroczny „Poranek” dzięki rekordowej frekwencji i miłej, rodzinnej atmosferze uznajemy znowu za udany.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
ROK 2023
WIECZÓR WIGILIJNY
Tradycyjnie w okresie świątecznym przygotowaliśmy dla seniorów i osób samotnych spotkanie wigilijne. Na kilka dni przed świętami usiedliśmy do wspólnej kolacji, składając sobie świąteczne życzenia. Tego wieczora nauczycielki Szkoły Muzycznej Yamaha zagrały dla nas koncert kolęd w pięknej gitarowej aranżacji za co serdecznie dziękujemy. Na koniec spotkania każdy z uczestników otrzymał słodki poczęstunek ufundowany przez Spółdzielnię, którą reprezentowali przedstawiciele Zarządu Pani Prezes Lidia Grodowska i Pan Prezes Karol Lentas.
MIKOŁAJ
5 grudnia w klubie gościły dwie grupy dzieci, dla których zaprosiliśmy aktorów teatru lalek Bajka ze świątecznym spektaklem „Opowieść Wigilijna”. Po przedstawieniu do klubu zawitał Mikołaj, jak zwykle przywitany przez dzieci z wielką radością i zaciekawieniem. W nadmiarze świątecznych przygotowań Mikołaj znalazł czas na rozdanie prezentów i wspólne zdjęcia.
ANDRZEJKI
28 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Ośrodka „Zielona Sosna” w Kaletach. W iście zimowej aurze, udaliśmy spacerem na miejsce, gdzie zabawa przy muzyce na żywo trwała do wieczora. Tańcom i śpiewom nie było końca, a uczestnicy jeszcze długo będą miło wspominać wyjazd – tak zapewniali.
DZIEŃ SENIORA
19 października 2023 Aktywni Seniorzy z osiedla Paderewskiego obchodzili swoje święto. W obchodach Dnia Seniora udział wzięli zaproszeni goście: Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów pani Helena Hrapkiewicz, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów pani Gabriela Tomala Bogacka, wiceprezes Spółdzielni pan Janusz Zdziebło.
Fantastyczny występ nauczycieli szkoły Yamaha był wisienką na torcie, bo dobra kawa i ciasto zawsze lepiej smakuje z muzyką na żywo. Nasi Seniorzy biesiadowali również przy ciepłym posiłku dyskutując nad nadchodzącymi aktywnościami w Klubie Seniora. W przyjaznej atmosferze toczyły się serdeczne rozmowy, bo Senior jest seniorem tylko z nazwy, a w duszy wciąż czuje się młody!
Janina Kapusta
KONKURS PLASTIKOWYCH MODELI REDUKCYJNYCH
W dniach 14 – 15 października 2023, odbyła się XVIII edycja Konkursu Plastikowych Modeli Redukcyjnych o Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółdzielni im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. Po raz kolejny gościliśmy modelarzy z całego kraju, dla których modelarstwo to prawdziwa pasja. Poziom konkursu był wysoki, na szczególną uwagę zasłużyły modele pana Marchwickiego z Krakowa, dwa japońskie pancerniki z czasów II Wojny Światowej oraz łódź latająca z okresu I Wojny.
Również w tym roku podczas wystawy towarzyszącej zawodom można było obejrzeć modele lotnicze, pancerne, pojazdy cywilne, ciężarówki, figurki i makiety przedstawiające różnego rodzaju scenki – tzw. dioramy.
Konkurs od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a frekwencja utrzymuje się na stałym poziomie. Na uwagę zasługuje również liczna grupa juniorów startujących w konkursie.
Już teraz serdecznie zapraszam wszystkich na przyszłoroczną XIX edycję.
Aleksander Sielski
Na wspólnym zdjęciu z Juniorami: Prezes Spółdzielni Lidia Grodowska,
Przewodniczący Rady Nadzorczej Tadeusz Szymaniec
Dziękujemy Radzie Dzielnicy nr 4, którą reperezentował Pan Adam Południak za ufundowanie i wręczenie nagród Juniorom.
XXXIX ZŁAZ MIESZKAŃCÓW OSIEDLI SPÓŁDZIELCZYCH - PODLESICE
Drugiego września bieżącego roku 45 uczestników złazu wczesnym rankiem wyruszyło autokarem z Katowic do Kroczyc. Moc dobrego nastroju pomogła rozgonić deszczowe chmury. Przewodnik poprowadził trasę przez Górę Zborów do Podlesic. Rozległe pejzaże i jurajskie ostańce były przedmiotem dyskusji i podziwu. Na gościnnej polanie ośrodka jurajskiego w Podlesicach słoneczna pogoda towarzyszyła zabawom ze śpiewem i tańcem oraz miłym spotkaniom przy biesiadzie. Wędrowcy rozgościli się przy stolikach pod namiotami, przy oferowanej w punktach gastronomicznych kawie, sokach i słodyczach. Niektórzy wybrali się na spacer do lasu, szczęściarze wracali z garścią grzybów. Przy drodze do lasu znajduje się kaplica i dawny dom księdza pułkownika Kajetana Szymkiewicza (1862-1946). Kaplica murowana z kamienia wapiennego i cegły pochodzi z 1895r.
Śmiech i radość ze zdobytych nagród w konkursach towarzyszyły nam przy powrocie do Katowic. XXVIII złaz odbył się w rodzinnej i przyjaznej atmosferze, która pogłębiła integrację spółdzielczej społeczności.
Artur Ligenza
WIECZORNE POKAZY NA PŁYCIE POMNIKA
W sobotni wieczór 26 sierpnia odbyła się IX edycja Wieczornego Pokazu Modeli na płycie Pomnika Żołnierza Polskiego. Modelarze ze spółdzielczej modelarni „Ikar” mieli okazję zaprezentować wykonane przez siebie modele w pracowni mieszczącej się w Klubie „Rezonans”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była rocznica 120-lecia pierwszego udanego wzlotu samolotu silnikowego Braci Wright. W związku z tym przedstawiona została chronologicznie w skrócie historia lotnictwa od startu balonu braci Montgolfier po rakiety kosmiczne. Między innymi można było podziwiać model pierwszego samolotu braci Wright – Flyer 3, pierwszy zaprezentowany na naszym pokazie model odrzutowca – szwedzki Saab Draken oraz model paralotniarza z napędem. Bez uwagi nie mógł przejść bardzo dynamiczny pokaz modelu samolotu Pantera. Ciekawostką był Ford model T w wersji francuskiego ambulansu, w którym Maria Curie – Skłodowska przewoziła pierwsze aparaty rentgenowskie do badania rannych żołnierzy na pierwszo-wojennym froncie. Nie zabrakło również stałych już elementów pokazu – spalinowego modelu Porsche, poduszkowców, czołgu Renault FT17 i Patyczaków. Dodatkową atrakcją był symulator lądowania na lotniskowcu - zabawa sięgająca czasów Drugiej Wojny Światowej, polegająca na trafieniu, zjeżdżającym po linie samolocikiem w rozciągniętą w poprzek linkę hamującą. Pilot za pomocą drążka steruje wysokością tego samolotu. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zgromadzonych na pokazach dzieci.
Seria naszych pokazów, od początku spotkała się z ciepłym przyjęciem przez mieszkańców osiedla i jest wyczekiwanym punktem programu imprez Klubu „Rezonans”. Pogoda dopisała, a skąpane w słońcu schody pomnika, które tego wieczoru zamieniły się w amfiteatr zostały wypełnione przez publiczność, za co dziękujemy i mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku.
Serdeczne podziękowania dla strażaków z OSP Katowice – Podlesie, którzy pojawili się swoim nowym wozem bojowym Renault i dostarczyli prąd do pokazów.
Aleksander Sielski
Wyjście do BWA
W ramach prowadzonych w Klubie warsztatów plastycznych dla dorosłych poszerzono zajęcia o wyjścia do galerii, muzeów czy obiektów kulturalnych.
W lipcu wybraliśmy się do BWA w Katowicach i Ronda Sztuki na wystawę pt. „Rajzefiber”. Wystawa prac dyplomowych ASP w Katowicach wydział artystyczny i wydział projektowy. Podróż zakończona ogólnym zadowoleniem z obecności na wystawie. Nie brakowało akademickich modnych tematów postnowoczesności oraz nawiązania do modernizmu. Godne uwagi malarstwo posługujące się siłą koloru, faktury i rozmachem kompozycji. Inne prace oferowały senne i marzycielskie przestrzenie mglistych pejzaży oraz przygodę na wyspie skarbów.
Artur Ligenza
PÓŁKOLONIE - LATO 2023
Na pamiątkę miło spędzonych wakacji w trakcie półkolonii letnich, przedstawiamy kilka fotografii.
WYJŚCIE DO MUZEUM
Kolejne muzeum na mapie Katowic zwiedzone. 23 maja seniorzy wybrali się do Nikoszowca, gdzie zwiedzili Muzeum Historii Katowic Dział Etnologii. Przewodniczka oprowadzając po wystawie stałej „U nos w doma na Nikiszu” oraz po wystawie czasowej: „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” i „Woda i mydło najlepsze bielidło" opowiadała o życiu, pasjach i zwyczajach mieszkańców historycznej, górniczej dzielnicy Katowic.
Był też czas na spacer ulicami starego i urokliwego Nikiszowca i wspólna kawa w promieniach słońca z widokiem na plac Wyzwolenia.
KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI
17 maja 2023r. na uroczystej gali w Klubie Rezonans z udziałem pani prezes Lidii Grodowskiej wręczono nagrody w konkursie plastycznym dla dzieci pt. „Morza i oceany”.
Prace konkursowe pokazały morze pomysłów i ocean świeżości oraz spontaniczności dziecięcego spojrzenia na otaczający świat.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za udział.
Prace można oglądać na pokonkursowej wystawie w holu klubu do 15 czerwca br.
I MIEJSCA:
Pola Wierzchowska 7 lat
Oleksandra Sazonowa 8 lat
Aleksandra Tsikhanowskaya 11 lat
DZIEŃ KOBIET 8 MARCA
Dzień kobiet to święto, które od wielu lat jest celebrowane przez panie i chętnie obchodzone w klubie. Był słodki poczęstunek i część artystyczna wykonana przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 87. Dzieci były urocze i swoim występem rozczuliły publiczność.
Życzenia i kwiaty wręczył paniom Prezes Spółdzielni Pan Karol Lentas.
WYJŚCIE DO MUZEUM HISTORII KATOWIC
Kontynuując cykl zwiedzania katowickich muzeów w środę 1 marca wybraliśmy się na wystawę „Witkacy i inspiracje. Portrety Witkacego z dawnej kolekcji Teodora Białynickiego-Biruli oraz prace inspirowane dziełem artysty”.
Zwiedzanie odbyło się z udziałem pani przewodnik, która w niezmiernie interesujący sposób zapoznała nas z tematyką wystawy, zdradzając wiele ciekawych wątków dotyczących samego Witkacego, jego twórczości i życia oraz jego przyjaciół.
PÓŁKOLONIE ZIMOWE
Ferie zimowe za nami. W trakcie dwóch turnusów półkolonii 54 dzieci w wieku od 7 - 11 lat skorzystało z przygotowanego wypoczynku. Były wycieczki, wyjścia do kina, muzeów i teatru, spacery, warsztaty w bibliotece. Czas wypełniony na zabawie i przyjemnościach upłynął nam bardzo szybko.
Poranek kolędowy 7 stycznia
W sobotę o godzinie 11.00 spotkali się w klubie miłośnicy śpiewu na wspólnym kolędowaniu. Oprawa muzyczna przygotowana została przez nauczycieli Szkoły Muzycznej Yamaha. Uczniowie szkoły muzycznej również wzięli udział w koncercie, prezentując swoje muzyczne umiejętności na pianinie, saksofonie i gitarze. Przy słodkim poczęstunku zaśpiewane zostały najpiękniejsze kolędy i pastorałki.
_________________________________________________________________________________________________________
ROK 2022
MIKOŁAJ ZAWITAŁ DO KLUBU
Koncert relaksacyjny
Po raz pierwszy w sobotnie przedpołudnie zaprosiliśmy mieszkańców na relaksacyjny koncert na gongach i misach tybetańskich. Dla uczestników zagrał Pan Maciej Rudziński - Studio Jogi.
Misy dźwiękowe wywodzą się z Indii, obecnie na całym świecie stosowane są do relaksacji, medytacji w naturoterapii i w muzyce.
Delikatne dźwięki mis tybetańskich szybko wprowadzają ciało i umysł w stan głębokiego relaksu. Dochodzi do synchronizacji półkul mózgowych, ciało pozbawione napięć i blokad odczuwa lekkość, a zarazem spokój. W takim stanie łatwiej pozbyć się negatywnych wzorców, schematycznych sposobów myślenia, łatwiej przywracać jasne i pozbawione ocen spojrzenie na świat. Muzyka wielu mis tworzy swoistą symfonię; przenika ciało, odpręża je, rewitalizuje.
Z uwagi na duże zainteresowanie wydarzeniem, zaplanowane zostało kolejne spotkanie w sobotę 10 grudnia o godzinie 10.00.
W przyszłym roku relaksacje przy gongach i misach będą kontynuowane.
XVII KONKURS PLASTIKOWYCH MODELI REDUKCYJNYCH O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO RADY NADZORCZEJ
Po trzyletniej przerwie gościliśmy w siedzibie Spółdzielni miłośników modelarstwa z kraju i zagranicy. W weekend 22-23 października 2022r. odbył się XVII Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych o Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej.Do tegorocznej edycji zgłosiło się 48 modelarzy wystawiając łącznie 205 modeli. W trakcie dwóch dni trwania konkursu otwarta była dla zwiedzających wystawa modeli. Można było podziwiać precyzję wykonania modeli samolotów, pojazdów zarówno cywilnych jak i wojskowych oraz okrętów, a także pomysłowość w aranżacji scenek rodzajowych przedstawianych w tzw. dioramach oraz kunszt malowania figurek. W tym roku przygotowana została wystawa fotografii poświęconą historii konkursu, ukazująca jego początki i najciekawsze ujęcia, co wzbudziło niemałe emocje. Wydarzeniu towarzyszyła przyjemna atmosfera, gratulacje i wspólne pamiątkowe zdjęcia.
Mimo przerwy spowodowanej pandemią uczestnicy miło nas zaskoczyli sporą frekwencją obiecując, że spotkamy się za rok. Dlatego już dziś chcielibyśmy zaprosić Państwa zarówno modelarzy jak i odwiedzjących wystawę na kolejną XVIII edycję konkursu.
W konkursie rozegrano 29 kategorii modeli, rozdano w nich:
35 medali złotych.
35 medali srebrnych.
29 medali brązowych.
8 wyróżnień.
Oprócz medali rozdano również nagrody specjalne - puchary:
- Nagroda za najlepszy model lotniczy: Dariusz Front - samolot Spitfire Mk.Vb
- Nagroda za najlepszą figurkę: Andrzej Domański - figurka Maximus
- Nagroda za najlepszą dioramę: Wojtek Styrna - diorama Na Lwów 1939
- Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej Senior: Wojciech Buba - samolot PZL P11c
- Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej Junior: Filip Błaszczyk - diorama Jedziemy do Gdyni
W tym roku organizacja Konkursu odbyła się przy finansowym wsparciu Rady Dzielnicy nr 4 Osiedle Paderewskiego - Muchowiec, będącej jednostką pomocniczą miasta Katowice, która ufundowała nagrody dla Juniorów, za co serdecznie dziękujemy.
Miło nam poinformować, że w konkursie srebrny i brązowy medal zdobył nasz modelarz ze spółdzielczej Modelarni IKAR - Gennaro Turco w kategorii wiekowej senior. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy.
brązowy medal za figurkę "Husarz ze skrzydłami" srebrny medal za figurkę "Krzyżowiec Doryleum"
KURS SAMOOBRONY
W sobotnie przedpołudnie 15 października w Klubie "Rezonans" spotkały się panie na kursie samoobrony. W trakcie szkolenia prowadzonego w bardzo ciekawy i przystępny sposób wysłuchały prelekcji na temat ewentualnych zagrożeń, sposobu ich unikania oraz wzięły udział w części praktycznej. Panie wyniosły ze spotkania wiele praktycznych rad i rozwiązań oraz przećwiczyły i nabrały umiejętności radzenia sobie z napastnikiem.
Kurs przygotowali i prowadzili sensei Zbigniew Paradecki i sensei Tomasz Stokfisz na co dzień prowadzący zajęcia karate w Uczniowskim Klubie Sportowym "Orzeł Katowice", który prowadzi również zajęcia w klubie. W imieniu pań serdecznie dziękujemy za szkolenie i miłą atmosferę.
WYCIECZKA NA GRZYBY
W klubie przywitaliśmy już jesień organizując dla mieszkańców osiedla wycieczkę na grzyby. W sobotę 24 września o 6:00 rano, wyruszyliśmy autokarem pełnym amatorów grzybobrania i leśnych spacerów. Cel – duży kompleks leśny – Lasy lublinieckie, w pobliżu miejscowości Krupski Młyn. Po przybyciu na miejsce grzybiarze rozeszli się po lesie, by czerpać uroki jesieni, a ponieważ pogada dopisała spacer był wyjątkowo przyjemny. Tegoroczne zbiory można zaliczyć do udanych.
POKAZY NA PŁYCIE POMNIKA SIERPIEŃ
W letni, sobotni wieczór, 27 sierpnia, w przeddzień Święta Lotnictwa Polskiego na płycie Pomnika Żołnierza Polskiego i w jego najbliższym otoczeniu zebrała się liczna publiczność, by obejrzeć kolejną edycję pokazu modeli, zorganizowanego przez spółdzielczą modelarnię „IKAR”.
Prezentowane były modele pojazdów takich jak samochody, poduszkowce oraz samoloty. W tym roku modelarze zaprezentowali szeroki przekrój konstrukcji lotniczych od balonu na ogrzane powietrze, poprzez lotnictwo początku XX wieku, a także lata 40-te oraz współczesny model rakiety. Rozegrany został konkurs dla dzieci, który polegał na złożeniu papierowego samolocika z kartki A4 i udział w dwóch konkurencjach na odległość lotu i celność lądowania. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem wśród dzieci. Pogoda nam dopisała, dzięki temu plan pokazu został w pełni zrealizowany, a licznie zebrana publiczność dobrze się bawiła.
Dziękujemy z udział i zapraszamy na kolejny pokaz w przyszłym roku.
PÓŁKOLONIE DLA DZIECI – LATO 2022
Zdjęcia z półkolonii letnich, zorganizowanych w trakcie tegorocznych wakacji.
XVII FESTYN RODZINNY „DZIEŃ DZIECKA”
4 czrwca 2022r. spotkaliśmy się po raz siedemnasty na terenie Zespołu Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach na Festynie Rodzinnym. Organizatorzy: Spółdzielnia oraz Szkoła przy finansowym wsparciu Miasta Katowice, przygotowali dla mieszkańców szereg atrakcji .
Rozpoczynając imprezę o godzinie 10.00 dyrektor szkoły Jerzy Bakowski powitał zaproszonych gości, mieszkańców osiedla oraz uczniów i ich rodziców, następnie prezes spółdzielni Elżbieta Zadróż otworzyła festyn i zaprosiła do wspólnej zabawy. W tym roku wśród zaproszonych gości był wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, który powitał licznie zgromadzonych mieszkańców. Odwiedzili nas także przewodniczący Rady Miasta Maciej Biskupski oraz Radni Miasta Piotr Pietrasz i Adam Skowron.
Impreza trwająca do godziny 14.00 zgromadziła na terenie szkoły setki osób, a my jesteśmy przekonani, że każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Na scenie w pokazach wokalnych i artystycznych wystąpiły: grupy przedszkolne oraz szkolne talenty. Do udziału zaprosiliśmy gości z Ukrainy w wokalnym występie dzieci i prowadzącej grupę nauczycielki. Swoje umiejętności zaprezentowali karatecy - Kyokushin ze Szkoły „Orzeł” oraz Krav Maga w pokazie samoobrony. Następnie na scenie pojawili się: zespół taneczny „Majery”, harcerze - muzycznie oraz chór kameralny „Anima Canto”.
Poza sceną prowadzone były rozgrywki sportowe, gry i zabawy dla dzieci, animacje „Akademii Pana Kleksa”, dmuchańce, językowe koło fortuny czy zagadki „Baśniowej Krainy”. Zorganizowany został po raz pierwszy konkurs z nagrodami za wykonanie 12 zadań. Aby otrzymać nagrodę dzieci pobierały karty sprawności i po uzyskaniu kompletu pieczątek zgłaszały się na stanowisko spółdzielni, gdzie wybierały nagrodę. Ponadto dzieci skorzystały z przygotowanych stoisk naukowych: robotyka z logiką, eksperymenty – centrum odkrywcy, zajęcia edukacyjne – młody technik, systemy druku 3D i okulary VR (wirtualna rzeczywistość). Na hali MOS-u odbyła się najsłodsza część imprezy - kiermasz ciast, który stanowi nieodzowny punkt programu każdego festynu.
Harcerze, na których zawsze można liczyć przy organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych przygotowali sprawnościowy tor przeszkód między innymi mini park linowy i chodzenie na szczudłach. Modelarze ze spółdzielczej modelarni zaprezentowali swoje umiejętności i pochwalili się skonstruowanymi w trakcie zajęć w modelami: poduszkowców, samolotów oraz zdalnie sterowanej ciężarówki, którą rozwożono dzieciom słodycze. Propozycje dla dzieci miała również Biblioteka Miejska Filia nr 23 z programem „Książka za jeden uśmiech”. Odwiedzili nas także policjanci i strażacy, prezentując wozy bojowe. Strażacy przygotowali konkurencję polegającą na laniu wody z węża strażackiego do celu.
W tym roku nie zapominając o naszych wschodnich sąsiadach w ramach pomocy humanitarnej zbierane były dary dla Ukrainy oraz prowadzony kiermasz „Podaj swoją rękę Ukrainie”. W holu szkoły wyświetlane były prezentacje multimedialne o ubiegłorocznym jubileuszu 30-lecia naszej Spółdzielni oraz filmik promujący MKS MOS Katowice.
KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI pt. PRZYJAŹŃ UBARWIA MÓJ ŚWIAT
1 czerwca zaprosiliśmy dzieci, które brały udział w konkursie na jego wielki finał. Do klubu wpłynęło 28 prac spośród, których wyłoniono zwycięzców i wyróżnionych. Prowadząca zajęcia Pani Kinga wręczyła dzieciom nagrody i dyplomy. Prace zaprezentowane zostały na pokonkursowej wystawie w Klubie.
Serdecznie dzękujemy za udział i gratulujemy dzieciom talentu.
PÓŁKOLONIE ZIMOWE
Współnie z Zespołem Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach zorganizowaliśmy w terminie 14 - 25.02.2022 ferie zimowe dla dzieci w wieku szkolnym. Wypoczynek upłynął dzieciom na zabawie, grach, ciekawych spotkaniach, warsztatach, wyjściach do kina. W każdym turnusie odbyła się wycieczka autokarowa, pierwsza do Warowni Pszczyńskich Rycerzy, kolejna do Chlebowej Chaty w Górkach Małych.
Po feriach pozostały miłe wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.
DZIAŁANOŚĆ SPOŁECZNO - KULTURALNA NA PRZESTRZENI LAT
ZBIÓRKA DLA BURKA
Zakończyliśmy akcję pomocy bezdomnym zwierzętom „Zbiórka dla Burka” przprowadzoną wspólnie przez: świetlicę szkolną Zespołu Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach, Klub „Rezonans” oraz harcerzy z osiedlowej harcówki. Karma, przegryzki, koce i zabawki zostały przekazane 29 października br. wolontariuszom schronisk dla bezdomnych zwierząt w Katowicach i Sosnowcu. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję.
KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI
20 października 2021r. w sali konferencyjnej Klubu miło nam było spotkać się z dziećmi na rozdaniu nagród i wyróżnień za udział w konkursie plastycznym pt. „OBRAZEM OPOWIEM CI O MOIM OSIEDLU”, zorganizowanym z okazji Jubileuszu 30-lecia powstania Spółdzielni Paderewskiego. Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych oraz uczestników konkursu wręczone prze Panią Kingę Maciuszkiewicz ufundowała Spółdzielnia.
Prace dzieci wystawione zostały na pokonkursowej wystawie w Klubie.
OSIEDLE ZIMĄ - STYCZEŃ 2021
ROK 2020
DZIEŃ KOBIET
9 marca w Klubie "Rezonans" z okazji "Dnia Kobiet" spotkały się Panie. Aby umilić Im śwętowanie zaprosiliśmy do Klubu ciekawych gości. Pierwsza część spotkania należała do przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola 87. Dzieci przedstawiły uroczy i świetnie wykonany występ woklano taneczny, przygotowany specjalnie na tę okazję. Druga część spotkania przebiegała pod hasłem „relaksacja”, a o spokój i relaks zadbała Pani Jolanta Wieteska, która zagrała koncert na gongach.
Tego dnia był również słodki poczęstunek, kwiaty i życzenia. Panie poczuły się wyjątkowo jak przystało na ten dzień.
PÓŁKOLONIE ZIMOWE: I TURNUS 13-17 STYCZNIA, II TURNUS 20-24 STYCZNIA
KOLĘDOWANIE
W sobotnie przedpołudnie 4 stycznia w magiczny świąteczny czas odbył się kolejny, uroczy „Poranek kolędowy” w ramach cyklu spotkań „Rodzinne śpiewanie”. Koncert kolęd zorganizowaliśmy wspólnie ze Szkołą Muzyczną Yamaha.
ROK 2019
MIKOŁAJ
XVI KONKURS MODELI PLASTIKOWYCH
W dniach 16-17 listopada 2019r. odbył się w siedzibie Spółdzielni Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych o Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Tradycyjnie, modelarze z całego kraju wystawili modele pojazdów, statków powietrznych, okrętów - zarówno cywilnych jak i wojskowych oraz dioramy i figurki. Nie zabrakło również modeli sceince-fiction przedstawiających na przykład pojazdy z „Gwiezdnych Wojen”. W konkursie, który wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wzięło udział 53 modelarzy z łączną liczbą modeli 181 w 3 kategoriach wiekowych: młodzik, junior i senior. W kategorii wiekowej młodzik wystartowało 17 modelarzy - 23 modele, w kategorii wiekowej junior wystartowało 11 modelarzy i również 23 modele, a w kategorii senior 25 modelarzy z liczbą modeli 137. Cieszy nas fakt, że w naszym konkursie bierze udział coraz więcej juniorów i młodzików.
Nagrodę główną Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej z rąk Lesława Gajdy otrzymali: w kategorii senior - Andrzej Marchwicki za model krążownika HMS HOOD, a w kategorii junior - Mateusz Andrzejewski za czołg M3 Stuart.
Wśród tegorocznych nagrodzonych znaleźli się modelarze z naszego osiedla, Aleksandra Rak otrzymała złoty medal za dioramę przedstawiającą permskiego gada – Dimetrodona oraz Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej dla najlepszego młodzika. Wojciech Rak otrzymał wyróżnienie za model samolotu z I Wojny Światowej - Airco DH2.
WIECZÓR POEZJI
W czwartek 10 października spotkaliśmy się na kolejnym wieczorze poezji z cyklu „Rezonans Poetycki”. Wieczór obfitował w wiele atrakcji. Swoje utwory czytali: Janina Partyka-Pojęta, Grażyna Widera, Henryk Polok, Ryszard Helsner, Joachim Gmyrek i Jerzy Granowski. Do czytanych utworów akompaniował na gitarze Eugeniusz Szwarcer. Zagrał również kilka piosenek nawiązujących do tytułu pod jakim wieczór przebiegał - „Melancholia”. Jerzy Granowski natomiast zagrał i zaśpiewał kilka swoich autorskich piosenek. Spotkaniu towarzyszył wernisaż prac autorstwa malarki i poetki Arlety Skurskiej, należącej do Grupy Artystycznej Sztuka bez barier 14 oraz członkini Stowarzyszenia Barwy Śląska. Malarka i poetka tworzy z osobistych doświadczeń i pasji. Swoje obrazy wystawia w całym kraju w Galeriach i plenerach. Bierze też udział w akcjach charytatywnych, gdzie licytowane są Jej obrazy.
GRZYBOBRANIE 2019
Grzybiarze wybrali się na wycieczkę do miejscowości Żyłka w lasach lublinieckich dwukrotnie:
5 października
21 września
XVIII RODZINNY ZŁAZ
W sobotę 7 września wybraliśmy się wraz z innymi spółdzielcami na Rodzinny Złaz Mieszkańców Osiedli Spółdzielczych Województwa Śląskiego im. Neli i Tytusa Szlompek. Hasłem tegorocznego Złazu był - „Rok Młodych w PTTK”, dlatego tym razem, z myślą o dzieciach udaliśmy się w zupełnie innym kierunku. Metą Złazu było „Miasteczko Twinpigs” w Żorach, na terenie którego każdy z uczestników miał do dyspozycji wszystkie atrakcje znajdujące się w Parku Rozrywki, opiekę medyczną i gorący posiłek. Zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych, pogoda dopisała, a wraz z pogodą dobre nastroje. Dzieci oddały się szaleństwu na zjeżdżalniach, karuzelach, ścieżkach edukacyjnych, strefach gier i wielu innych. Zanim jednak dotarliśmy do Żor, spacerowaliśmy trasą obejmującą: „Park Zwierzyniecki” i Rynek w Pszczynie, gdzie zrobiliśmy przerwę na lody, następnie zapora „Łąka”.
Tak się bawiliśmy...
PÓŁKOLONIE LETNIE
Podczas dwóch turnusów półkolonii letnich zorganizowanych wspólnie z Zespołem Szkół i Placówek nr 1, osiemdziesięcioro dzieci w wieku od 6-12 lat spędziło czas na warsztatach i zajęciach organizowanych przez zaprzyjaźnione placówki znajdujące się w naszym mieście. Wzięły udział w zajęciach w Bibliotece Śląskiej, Domu Oświatowym, Mieście Ogrodów i Muzeum Miasta Katowice. Były w Multikinie na premierach filmowych: „Sekretne życie zwierzaków domowych 2” i „Agent Kot”. Pogoda nam sprzyjała dlatego wybraliśmy się z dziećmi na Plac Wodny na Dolinę. Kiedy upał dał się już naprawdę we znaki dzieci z przyjemnością zjadły lody. Na terenie szkoły, prowadzone były zajęcia sportowe, taneczne i edukacyjne. Dziękujemy za pomoc w organizacji zajęć pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej - Filii nr 23 w Katowicach oraz Harcerzom z XII Szczepu Manowce, którzy zawsze chętnie pomagają.
W każdym turnusie odbyła się wycieczka autokarowa. Pierwsza do Czarodziejskiej Zagrody w Poraju, gdzie dzieci lepiły figurki z gliny, poznały technikę wyrobu świec i czerpania papieru. Druga wycieczka, do Osikowej Doliny w Koziegłowach, gdzie z drewnianych osikowych wiórek dzieci wyrabiały ozdoby. Dzieci wypoczęły i dobrze się bawiły.
XVII PIKNIK OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
15 czerwca, mieszkańcy naszego osiedla pojechali 20 osobową grupą na Piknik Osób Niepełnosprawnych do Podlesic. To coroczna impreza poświęcona osobom niepełnosprawnym, której celem jest integrowanie i szersze spojrzenie na osoby niepełnosprawne i ich potrzeby. Z myślą o nich, zorganizowano konkursy plastyczne dla najmłodszych, zajęcia z hipoterapii oraz zabawy wokalno – taneczne na scenie. Z ogromnym napięciem uczestnicy czekali na ogłoszenie wyników loterii, w której nagrodami były specjalnie przystosowane dla osób niepełnosprawnych trzykołowe rowery.
FESTYN RODZINNY
1 czerwca, świętowaliśmy Dzień Dziecka, organizując wspólnie z Zespołem Szkół i Placówek nr 1, XVI Festyn Rodzinny, pod hasłem „Z DZIECIĘCYM USMIECHEM”.
Po oficjalnym otwarciu Festynu przez Dyrektora Szkoły Jerzego Bakowskiego, Prezes Spółdzielni Elżbieta Zadróż powitała licznie zgromadzonych mieszkańców oraz gości i zaprosiła do wspólnej zabawy. Na scenie rozpoczęły się występy wokalno-taneczne i pokazy instrumentalne. Szczudlarze zachęcali do zabawy, harcerze przygotowali gry i zabawy. Przyjechały wozy Straży Pożarnej i Policji. Prowadzone były zabawy sportowe i seanse w Planetarium, można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w Fotobudce oraz poszaleć na uwielbianych przez dzieci dmuchańcach. Jeśli ktoś zgłodniał mogł zjeść grochówkę, czy grillowaną kiełbasę, a miłośnicy słodkości mieli do wyboru ciasta na szkolnym kiermaszu. Atrakcji tego dnia było wiele. Dzieci częstowane były do woli słodyczami i soczkami ufundowanymi przez Sponsorów.
Nasza impreza została objęta „MECENATEM MIASTA KATOWICE”
POKAZY MODELI
W piątek 7 czerwca 2019r, na płycie pomnika Żołnierza Polskiego, odbyła się kolejna edycja wieczornego pokazu modeli, wykonanych w spółdzielczej modelarni IKAR. W programie pokazów były symulacje bitew z I i II Wojny Światowej z wykorzystaniem modeli samolotów i pojazdów z danej epoki. Można było podziwiać modele samolotów akrobacyjnych, treningowych, modeli do walk ESA oraz do nauki latania. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz dużego, ale bardzo lekkiego samolotu do akrobacji 3D – „Blade”. Ciekawostką tegorocznego pokazu był model „Patyczak” z zamontowaną kamerą, przy pomocy której, można było śledzić pokaz na żywo oglądając nasze osiedle z lotu ptaka. Modelarze zaprezentowali również modele poduszkowców i spalinowy samochód wyścigowy Porsche Carrera.
Staramy się każdego roku zachęcić mieszkańców do spędzania z nami czasu. Zarówno pogoda jak i publiczność dopisały.
Dziękujemy za przybycie.
NOC MUZEÓW 2019
Spółdzielnia Mieszkaniowa i działająca w jej ramach modelarnia „IKAR” zostały zaproszone przez Panią Ewę Liszka – Kierownika Oddziału Muzeum Historii Katowic, Dział Grafiki im. Pawła Stellera do współpracy przy organizacji wystawy uświetniającej tegoroczne Dni Polsko-Czeskie. Wystawę pt. „Mosty Ostrawy” zorganizowaną z wykorzystaniem eksponatów Muzeum Ostrawskiego otwarto 26 kwietnia, potrwa ona do 16 czerwca. Tematem przewodnim jest ówczesny cud inżynierii – oddany do użytku w 1844 r. łańcuchowy most wiszący, który połączył morawską i śląską część Ostrawy. Trzon wystawy tworzą stare fotografie, na których utrwalono wydarzenia związane z mostami w mieście.
Wkładem modelarzy jest wykonana specjalnie na tę okazję kolekcja modeli mostów różnych typów. Zostały też użyczone modele wykonane przez modelarzy w pracowni podczas zajęć.
W ramach współpracy, podczas dorocznej edycji „Nocy Muzeów”, która odbyła się 18 maja modelarze zorganizowali w muzeum warsztaty modelarskie, na których odbył się konkurs na budowę mostu. Zabawa polegała na tym, by z określonej dla każdego uczestnika ilości materiału zbudować most o zadanej długości, który wytrzyma największe obciążenie. Mosty wytrzymywały średnio 2-3 kg, a most laureata tego konkursu wytrzymał nawet 9 kg. Uczestnicy otrzymali w nagrodę modele ufundowane przez sklep Model Hobby Pana Ryszarda Sładka, któremu składamy serdeczne podziękowania.
Oprócz tego można było zbudować modeliki – rzutki i obejrzeć pokazy modeli sterowanych radiem. Warsztaty i pokazy cieszyły się sporym zainteresowaniem ze strony uczestników Nocy Muzeów oraz uznaniem pracowników Muzeum Historii Katowic.
KONKURS PLASTYCZNY "KOLORY ŚWIATA ZWIERZĄT I ROŚLIN"
Wyłoniliśmy zwycięzców w konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat. Nagrody i dyplomy dzieci otrzymały z rąk Prezes Spółdzielni Elżbiety Zadróż oraz prowadzącej zajęcia plastyczne Kingi Maciuszkiwicz. Wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej miało miejsce w Klubie „Rezonans” 15 maja br.
Lista nagrodzonych:
Grupa wiekowa 5-7 lat
Nagroda główna: Zuzanna Szozda, Bruno Wierzchowski
Nagroda: Aleksandra Rymarczyk, Piotr Odrobina, Dorota Kąsek, Alicja Machura, Emilia Anbild
Wyróżnienia: Zuzanna Brzózka, Liliana Ziaja, Alicja Runowska, Ewa Wienzek, Agata Tondera, Aleksander Mika
Nagrody za udział: Kajetan Krawczyk, Nikodem Wierzchowski, Elżbieta Wienzek, Martyna Lorenc
Grupa wiekowa 8-10 lat
Nagroda główna: Lena Kołodziej, Zyta Stumpf
Nagroda: Emilia Bieś, Marta Nawrotek, Agata Bartosińska
Wyróżnienia: Marta Nowak, Urszula Tondera, Matylda Lisek
Grupa wiekowa 11-12 lat
Nagroda: Martyna Pawłowska
Wyróżnienie: Hanna Jóźwiak
Grupa wiekowa 13-15 lat
Nagroda Główna: Olga Majchrzak
Nagroda: Julia Józefiok
Oraz nagroda specjalna za udział dla 3-letniej Magdaleny Rymarczyk, praca oceniona poza konkursem
WIECZÓR POEZJI "SŁOWA I OBRAZY"
Miłośnicy poezji spotkali się w Klubie „Rezonans” na kolejnym wieczorku poetyckim, by wysłuchać autorskiej poezji i prozy zaprezentowanej przez mieszkańców osiedla oraz gości. Wieczór został połączony z wernisażem obrazów Janiny Partyka-Pojętej, pt. SŁOWA I OBRAZY.
Malują, piszą, komponują, tworzą i chcą się tym pochwalić… kto?
Janina Partyka-Pojęta – malarka, poetka, Koordynator Artystyczny Sztuka Bez Barier 14. Maluje akrylem na płótnie, jej prace zdobią tomiki poezji innych twórców. Ma na koncie 5 tomików wierszy.
Anna Piróg - poetka, autorka powieści „Narzeczona Wiatru” i „Mroczny Dwór”. Debiutowała również jako aktorka , we własnych jednoaktówkach.
Arleta Skurska – malarka, poetka. Swoje obrazy wystawiała w wielu Galeriach w Polsce oraz na aukcjach charytatywnych, gdzie obrazy zostały zlicytowane na cele dobroczynne.
Henryk Polok – propagator śląskiej godki, mieszkaniec naszego osiedla – poeta. Swoje wiersze pisze w gwarze śląskiej.
Jerzy Granowski – poeta, dziennikarz, publicysta. Wydał trójjęzyczną książkę poetycko- graficzną „Kolej w poezji i grafice”. Książka zawiera liczne linoryty autora. Wydał wiele tomików wierszy, w tym wierszy haiku.
Marcin Bedlicki – poeta, którego twórczością od ponad 30 lat są wiersze liryczne, czyli poezja pisana sercem. Swoją poezję zamknął w cyklach ZMĘCZENIE i IMIONA. Pisze też wiersze haiku. Członek grupy poetyckiej Orion w Tychach. Wydał tomik poezji „Przez Pryzmat”, a już latem ukaże się drugi autorski tomik.
Na gitarze wieczór umilił nam, tekściarz, kompozytor i muzyk Marek Broda.
Serdecznie dziękujemy, za to że uczestniczyliście tak licznie w tej duchowej i muzycznej uczcie i zapraszamy na kolejne spotkania.
DZIEŃ KOBIET
Od ponad 100 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. My również świętujemy organizując każdego roku dla Pań miłe spotkanie przy słodkim poczęstunku wraz z życzeniami i kwiatami. W tym roku spotkanie umilił występ dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 87 w Katowicach. Oprócz wystepu uroczych przedszkolaków, dla Pań przygotowano wykład na temat zdrowia i porannej gimnastyki, który poprowadziła masażystka Pani Anna Świerkula.
występ dzieci
życzenia złożył Paniom Prezes Spółdzielni Janusz Zdziebło pokaz ćwiczeń prztgotowany przez masażystkę
PÓŁKOLONIE ZIMOWE 2019
W trakcie półkolonii, zorganizowanych wspólnie z Zespołem Szkół i Placówek nr 1 zapewniliśmy opiekę 63 osobowej grupie dzieci w wieku od 7 – 12 lat. Przygotowaliśmy urozmaicony program zajęć. Organizując wypoczynek staramy się, aby przygotowane dla dzieci zajęcia i warsztaty były interesujące i rozwijały ich zainteresowania i zdolności. Dzieci wypoczęły i dobrze się bawiły. Mamy nadzieję, że pełne sił wróciły do swoich szkolnych obowiązków.
I TURNUS
II TURNUS
PORANEK KOLĘDOWY
5 stycznia 2019r. spotkaliśmy się w Klubie na „Poranku Kolędowym”, w ramach cyklu spotkań „Rodzinne śpiewanie”. W miłej świątecznej atmosferze, przy kawie i herbatce słuchaliśmy i śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Oprawę muzyczną przygotowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha, grając na skrzypcach, gitarze, keyboardzie. W poranku uczestniczyło ponad 70 osób.
Spotkanie z Mikołajem 8 grudnia 2018
Najmłodsi wzięli udział w spotkaniu z Mikołajem. W sobotnie popołudnie dzieci w wieku od 1 roku do 9 lat przyszły do klubu, by spotkać się z Mikołajem, który rozdał prezenty, wziął udział w zabawie oraz pamiątkowych zdjęciach. Do wspólnej zabawy, dzieci wraz z opiekunami zapraszał Elf, zachęcając do gier, łamigłówek, śpiewów.
Andrzejki
Dobra zabawa w gronie znajomych i przyjaciół, trwające do późnych godzin wieczornych wróżby, tańce i śpiewy tak minął Wieczór Andrzejkowy zorganizowany 29 listopada.
XV KONKURS PLASTIKOWYCH MODELI REDUKCYJNYCH O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO RADY NADZORCZEJ
17-18 listopada 2018r. w siedzibie spółdzielni zorganizowany został kolejny Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych. W konkursie rywalizowały modele z kraju i z za granicy. Jak co roku, konkursowi towarzyszyła wystawa prac biorących udział w zawodach. Podczas wystawy można było podziwiać wiernie odwzorowane miniaturki samolotów, czołgów, samochodów, okrętów, scenki sytuacyjne zwane dioramami oraz figurki żołnierzy i postaci historycznych oraz sceince fiction. Tegoroczna edycja była jedną z najlepszych w historii konkursu pod względem ilości modeli, jak i ilości rozegranych kategorii. W trzech kategoriach wiekowych: senior, młodzik i junior, wzięło udział 62 modelarzy z łączną liczbą wystawionych modeli 250.
Miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazło się trzech naszych modelarzy:
Jakub Gniewek - złoty medal za dioramę "Ambasada",
- srebrny medal za samochód pancerny BA10,
- srebrny medal za samochód Packard 12,
- wyróżnienie za czołg Panzer I,
Wojciech Rak - srebrny medal za działo samobieżne SU100,
Piotr Stachura - srebrny medal za dioramę "Kontratak luty 1945",
- brązowy medal za figurkę " Unteroffizier ostfront".
WIECZÓR POEZJI
Kolejny Rezonans poetycki za nami. W przemiłej atmosferze, przy kawie i cichym akompaniamencie gitary spędziliśmy wieczór z poezją. Henryk Polok, Katarzyna Młynarczyk, Marcin Bedlicki i Jerzy Granowski – katowiccy poeci, prezentowali nam swoje utwory pod motto przewodnie spotkania „Słowa natchnieniem obudzone”.
Czytana tego wieczoru poezja oraz nastrojowe piosenki wykonane przez Pana Jerzego o natchnieniu, miłości, tęsknocie i nadziei wprowadziły wszystkich w bardzo nostalgiczny nastrój.
Cieszymy się z tak licznego grona miłośników, którzy razem z nami spędzili ten magiczny wieczór.
XXXVII Złaz Rodzinny Mieszkańców Osiedli Spółdzielczych Województwa Śląskiego
W sobotę 8 września udaliśmy się do Podlesic. Pod okiem przewodnika pokonaliśmy blisko 8 km trasę prowadzącą przez Łutowiec, Mirów i Bobolice. Wędrówka przebiegała leśnymi i polnymi ścieżkami, a widoki zapierały dech w piersiach. Na mecie złazu na terenie „Gościńca Jurajskiego” zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych. Dla dzieci przygotowane zostały animacje i zabawy na dmuchańcach, starsi uczestnicy zaś bawili się przy muzyce granej na żywo, spacerowali i biesiadowali. Każdy złazowicz otrzymał ciepły posiłek oraz upominek od organizatora. Łącznie w tegorocznym złazie wzięło udział ponad 1200 osób. Naszą spółdzielnię reprezentowała 58 osobowa grupa złazowiczów, najstarszy uczestnik miał 85 lat, a najmłodszy 2 latka . Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Wieczorny pokaz modeli na płycie Pomnika Żołnierza Polskiego
W piątek 31 sierpnia 2018r. miał miejsce drugi w tym roku wieczorny pokaz modeli, przygotowany przez modelarzy z działającej w Klubie „Rezonans” modelarni „Ikar”. Modelarze zaprezentowali modele pojazdów i statków powietrznych z okresu I Wojny światowej. Z tego okresu można było podziwiać model czołgu Renault FT17 i ciężarówkę MACK AC, a w powietrzu walki dwupłatowców. Pokazano również walki modeli z II Wojny Światowej, modele poduszkowców, samolotów do szkolenia oraz latania rekreacyjnego. Duże wrażenie na zgromadzonej publiczności zrobił pokaz akrobacji samolotu „BLADE”, a na zakończenie pokazu wspólny lot pięciu oświetlonych modeli „Patyczak”. W trakcie pokazów prowadzona była transmisja na żywo na kanale YouTube z zamontowanej na jednym z modeli kamerki, dzięki temu można było w czasie rzeczywistym oglądać nasze osiedle z lotu ptaka.
Półkolnie letnie 2018
Wspólnie z Zespołem Szkół i Placówek nr 1 zorganizowaliśmy dwa turnusy półkolonii letnich w terminie 25.06 - 06.07.2018r. Łącznie w obu turnusach wzięło udział 98 dzieci w wieku od 7-12 lat. Dzieci uczestniczyły w wielu ciekawych zajęciach i warsztatach, seansach filmowych, wycieczkach autokarowych poza miasto oraz grach i zabawach.
Tak dzieici się bawiły:
XV FESTYN RODZINNY „W RYTMIE WOLNOŚCI”
9 czerwca na terenach sportowych Zespołu Szkół i Placówek nr 1 odbył się XV już festyn rodzinny. To duża plenerowa impreza, zorganizowana z myślą o dzieciach, mieszkańcach osiedla i zaproszonych gościach.
Tematem przewodnim tegorocznego festynu było 100-lecie odzyskania niepodległości, rozpoczęliśmy więc patriotycznym koncertem fortepianowym. Po wysłuchaniu utworów, Dyrektor Szkoły Jerzy Bakowski powitał zaproszonych gości i mieszkańców osiedla, a Prezes Spółdzielni Elżbieta Zadróż otworzyła XV Festyn Rodzinny.
W tym roku gościliśmy Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupe, który wręczył nagrody Mistrzyniom Śląska w koszykówce - drużynie dziewcząt trenującej w Zespole Szkół nr 1.
Po części oficjalnej zgodnie z programem festynu na scenie wystąpiły: dzieci z osiedlowych przedszkoli, świetlic, szkoły podstawowej i sekcji Klubu „Rezonans”. Na scenie pojawili się także nauczyciele i rodzice w zabawnym przedstawieniu teatralnym.
Poza sceną prowadzone były gry i zabawy dla dzieci, przygotowany został harcerski tor sprawnościowy i pokazy modelarskie. Na boiskach szkolnych rozegrano Streetball i miniturniej siatkówki. Dzieci korzystały z „dmuchańców”, a do zabawy zachęcali ich animatorzy na szczudłach i cykliści na zabytkowych rowerach. Odwiedzili nas policjanci i ratownicy medyczni, można było zdobyć certyfikat pierwszej pomocy medycznej. Strażacy przygotowali prezentację wozu bojowego i ku uciesze wszystkich schłodzili uczestników ogromnym strumieniem wody.
W holu szkoły przygotowana została wystawa „Śląsk – w drodze do wolności” ze zbiorów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz wystawa „Pocztówki z Wielkiej Wojny, ze zbiorów Muzeum Historii Katowic. Tego dnia nie zabrakło atrakcji i niespodzianek. Mieszkańcy licznie przybyli na teren szkoły i chętnie wzięli udział w przygotowanej dla nich zabawie. Szacujemy, że bawiło się około 600 osób.
W tym roku do organizatorów, którymi od 15 lat jest nasza spółdzielnia i szkoła dołączył Dom Kultury Zawodzie z czego cieszymy się bardzo.
Piknik Osób Niepełnosprawnych w Podlesicach
Również 9 czerwca 2018 r. w miejscowości Podlesice w „Gościńcu Jurajskim” odbył się XVI Piknik Osób Niepełnosprawnych, w którym uczestniczyło 500 osób. Z naszej spółdzielni wybrało się 18 osób plus opiekun grupy, towarzyszyła nam Prezes Lidia Grodowska.
Na terenie gościńca zorganizowane zostały zabawy, tańce i konkursy z niespodziankami dla wszystkich uczestników. Jedną z niespodzianek była loteria, w której rozlosowane zostały trzykołowe rowery dla niepełnosprawnych dzieci.
Uczestnikom zapewniono wyżywienie, podarunki i opiekę medyczną. Nasza spółdzielnia sfinansowała uczestnikom przejazd i gadżet wyróżniający nas spośród innych spółdzielni.
Wieczorny pokaz modeli na płycie Pomnika Żołnierza Polskiego 25 maja 2018r.
Modelarze ze spółdzielczej modelarni "IKAR" zorganizowali już poraz czwarty wieczorny pokaz modeli dla mieszkańców osiedla. Wszystkie prezentowane modele powstały podczas zajęć prowadzonych w klubie.
Konkurs plastyczny dla dzieci „Pejzaż fantastyczny”
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny został rozstrzygnięty. 25 kwietnia 2018r. wręczyliśmy nagrody zwycięzcom, wyróżnionym oraz uczestnikom. Gratulujemy laureatom i serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił.
Lista nagrodzonych:
Grupa wiekowa 5 – 7 lat.
I miejsce Dorota Kąsek
I miejsce Lena Kołodziej
II miejsce Aleksandra Rymarczyk
II miejsce Zyta Stumpf
III miejsce Pola Mazelanik
wyróżnienia:
Agata Bartosińska
Magda Pastuszka
Grupa wiekowa 8 – 10 lat.
I miejsce Natalia Bartosińska
I miejsce Amelia Krzciuk
II miejsce Zuzanna Małyszczuk
III miejsce Zofia Wilczyńska
III miejsce Hanna Jóźwiak
Wyróżnienia:
Matylda Lisek
Urszula Tondera
Grupa wieowa 11-12 lat
I miejsce Zuzanna Jakubiec
II miejsce Maja Horecka
II miejsce Aleksandra Faber
III miejsce Karolina Daniel
Wyróżnienia:
Olga Majchrza
Julia Józefiok
Dzień Kobiet 8 marca 2018r.
Ponad 60 pań przyszło do Klubu, by uroczyście świętować „Dzień Kobiet”. Dla Pań przygotowaliśmy słodki poczęstunek oraz kwiaty. Spotkanie umiliły przedszkolaki, prezentując program artystyczny, przygotowany specjalnie na tę okazję. Dzieci wypadły doskonale, a występ dostarczył wile radości i wzruszeń.
Półkolonie zimowe 29.01 - 09.02.2018r.
Poranek kolędowy
W sobotę 6 stycznia 2018r. spotkaliśmy się w Klubie na "Rodzinnym kolędowaniu". Poranek kolędowy organizowany jest od kilku lat wspólnie ze Szkołą Muzyczną Yamaha. W repertuarze znalazły się najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek, a dla śpiewających dzieci nagrody. Dziękujemy serdecznie za liczne przybycie.
Spotkanie z Mikołajem 5 grudnia 2017r.
XIV Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych o Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej
18-19 listopada 2017r.
W konkursie, który rozegrany został w dwóch kategoriach wiekowych: Junior oraz Senior udział wzięło 61 modelarzy z łączną liczbą 202 modeli.
O nagrody rywalizowały modle: samolotów, śmigłowców, okrętów, pojazdów pancernych i cywilnych, figurki i dioramy, ocenione pod kątem precyzji złożenia, czystości malowania i dokładności odwzorowania śladów eksploatacji.
Wręczono: 37 medali złotych, 39 medali srebrnych, 32 medali brązowych i 6 wyróżnień.
Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej otrzymał Jacek Nabiałek za Ferrari 250 Testarossa,
Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej dla najlepszego Juniora trafił doWojciecha Kołodziejczyka za czołg Renault FT 17.
Mamy przyjemność pochwalić się, iż w tegorocznej edycji konkursu nagrodzeni zostali trzej modelarze z naszego osiedla. Wszyscy otrzymali srebrne medale: Piotr Stachura za dioramę „Kierunek Moskwa”, Jakub Gniewek za ciężarówkę Ford 3000V i Wojciech Rak za helikopter AH 1 Cobra.
Wieczór Poezji
W październikowy, jesienny wieczór zrobiło się w Klubie poetycko i lirycznie. W tracie wieczoru poezji, mieliśmy okazję zapoznać się z twórczością Panów: Jerzego Granowskiego, Henryka Poloka i Marcina Bedlickiego.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa grafik i linorytów o tematyce kolejowej Pana Jerzego.
W czasie tego, jakże miłego wieczoru zrodził się pomysł, aby spotykania poetyckie organizowane były częściej. Dlatego już dziś zapraszamy Państwa na kolejne "Zimowe spotkanie poetyckie", o którego terminie poinformujemy.
Paderewski na sportowo 2017
23 września na terenie Zespołu Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach po raz kolejny zorganizowaliśmy Dzień Sportu. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego wzięli udział w następujących rozgrywkach: piłka nożna Open, siatkówka, brydż sportowy, tenis stołowy i piłkarzyki. Deszczowa aura nie zniechęciła sportowców, którzy licznie przybyli na tereny sportowe szkoły, gdzie rozegrane zostały wszystkie zaplanowane konkurencje.
XXXVI Złaz Mieszkańców Osiedli Spółdzielczych
Blisko czterdzieści lat mieszkańcy naszego regionu spotykają się z początkiem września na wspólnej zabawie i biesiadzie poprzedzonej pieszą wędrówką po pięknych okolicach Jury. W tym roku na metę złazu w Ośrodku „Gościniec Jurajski” w Podlesicach udaliśmy się 5 km trasą ze Skarżyć przez Morsko. Trasa prowadziła pięknymi leśnymi i polnymi ścieżkami, a stopień trudności dobierany jest w taki wsposób, aby jej perzejście nie sprawiało trudności zarówno tym najmłodszym jak i najstarszym złazowiczom. Najmłodszy uczestnik reprezentujący naszą spółdzielnię miał 3 latka, a najstarszy 77 lat. Naszą Spółdzielnię reprezentowała 50 osobowa grupa na czele z Prezes Zarządu Elżbietą Zadróż i Przewodniczącym Rady Nadzorczej Lesławem Gajdą.
Do udziału w tegorocznym Złazie zgłosiło się 1420 osób zamieszkujących w zasobach osiedli spółdzielczych naszego województwa. W tak licznym gronie bawiliśmy się świetnie do późnych godzin popołudniowych. Organizatorzy przygotowali upominki, ciepły posiłek, dmuchańce dla dzieci, konkurs z nagrodami oraz oprawę muzyczną.
PÓŁKOLONIE LETNIE 26.06 – 07.07.2017r.
Wraz z rozpoczęciem wakacji w Klubie "Reoznans" prowadzone były półkolonie. Podczas dwóch turnusów opiekowaliśmy się grupą 60 dzieci.
Planując wypoczynek przygotowaliśmy dla dzieci szereg zajęć, warsztatów, wycieczki, gry i zabawy.
Jak przebiegały półkolonie przedstawiamy na zdjęciach.
zajęcia w klubie zajęcia w klubie
zajęcia w klubie zajęcia w klubie
wycieczka do Pracowni Ceramiki w Poraju wycieczka do Pracowni Ceramiki w Poraju
wycieczka do Pracowni Ceramiki w Poraju wycieczka do ZOO
warsztaty w Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu warsztaty w Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu
wycieczka do Osikowej Doliny w Koziegłowach wycieczka do Osikowej Doliny w Koziegłowach
wycieczka do Osikowej Doliny w Koziegłowach zajęcia w Klubie
PIKNIK OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
10 czerwca mieszkańcy naszego osiedla wybrali się na XV Jubileuszowy Piknik Osób Niepełnosprawnych w Podlesicach. Jest to coroczna impreza organizowana przez środowisko spółdzielców z myślą o osobach niepełnosprawnych. Piknik przebiegał na malowniczych terenach ośrodka wypoczynkowego „Gościniec Jurajski”. Naszą Spółdzielnię reprezentowała 14 osobowa grupa. Towarzyszyła nam Prezes Lidia Grodowska. Ogółem w Pikniku uczestniczyło 500 osób z 10 spółdzielni. Każdy uczestnik otrzymał upominek oraz dwa posiłki. Jak, co roku podczas imprezy można było skorzystać z hipoterapii i dogoterapii. Przygotowano gry, zorganizowano konkurs plastyczny dla dzieci, przeprowadzono loterię, w której nagrodami były trzykołowe rowery, przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Celem tego rodzaju pikników jest integracja i szersze spojrzenie na niepełnosprawność. Udało się! Bawili się wszyscy, bariery zostały przełamane.
POKAZ MODELI
W piątkowy wieczór, 26 maja, na płycie pomnika Żołnierza Polskiego odbył się pokaz modeli RC (sterowanych radiem), wykonanych przez modelarzy ze spółdzielczej pracowni „Ikar”. Można było zobaczyć duży model samochodu Porche 911 Carrera o napędzie spalinowym, modele poduszkowców oraz modele lotnicze. Zaprezentowano między innymi:
- modele do walk powietrznych z okresu I i II Wojny Światowej oraz odtworzono sceny walk,
- halowy model akrobacyjny z ultralekkiej pianki depron,
- szkolne modele „Patyczak” – dla początkujących adeptów modelarstwa,
- model do wykonywania zdjęć z powietrza (nosiciel kamery).
Pogoda i publiczność dopisały trzeciej edycji pokazów. Modelarze zaczęli przygotowania do kolejnego mamy nadzieję udanego pokazu planowanego pod koniec wakacji.
KURS SAMOOBRONY
Sport dla wszystkich – Wszyscy dla sportu: Rodzinna Akademia Karate Kyokushin to projekt realizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Orzeł”. Spółdzielnia wzięła udział w tej akcji sportowej, mającej na celu min: promowanie prozdrowotnych, społecznych, wychowawczych i edukacyjnych wartości sportu. Projekt realizowany był w 5 lokalizacjach, jedną z nich było nasze osiedle, a konkretnie Klub „Rezonans”. W sobotnie popołudnie udostępniona została sala gimnastyczna dla przeprowadzenia treningu, poprzedzonego wykładem na temat zagrożeń i sposobów ich minimalizacji. Podczas treningu uczestnicy zdobywali umiejętności z zakresu samoobrony i ochrony siebie oraz swoich bliskich. Sposób prowadzenia zajęć przez wykfalifikowanych trenerów karate pozwalał na opanowanie technik walki, zwracając szczególną uwagę na umiejętności samoobrony.
KONKURS PLASTYCZNY „ZWIERZĘTA WOKÓŁ NAS”
27 kwietnia zaprosiliśmy dzieci biorące udział w konkursie na finał, podczas którego wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla laureatów oraz upominki dla pozostałych uczestników. Konkurs rozstrzygnięty został w trzech grupach wiekowych: 5-7, 8-10, 11-12, udział wzięło 31 dzieci.
Lista laureatów konkursu:
Kategoria wiekowa 5 -7 lat
miejsce I - Paulina Waszczak
miejsce I - Natalia Bury
miejsce II – Dorota Kąsek
miejsce III – Amelia Krzciuk
Wyróżnienia:
Agata Bartosińska
Piotr Borowiec
Filip Popielak
Amelia Modzelewska
Kategoria wiekowa 8-10 lat
miejsce I - Natalia Bartośińska
miejsce I – Barbara Materek
miejsce II – Alicja Pyda
miejsce II – Kinga Stepanienko
miejsce III – Martyna Pawłowska
miejsce III – Hanna Jóźwiak
Wyróżnienia:
Maja Kukuła
Julia Jania
Julia Skrzypiec
Kategoria wiekowa 11 – 12 lat
miejsce I – Julia Józefiok
miejsce II – Olga Majchrzak
miejsce II – Zuzanna Jakubiec
miejsce III – Karolina Daniel
Wyróżnienia:
Maja Horecka
Aleksandra Faber
Dzień Kobiet
Ponad 60 pań świętowało w Klubie „Rezonans”. Przygotowaliśmy dla nich słodki poczęstunek oraz kwiaty wręczone wraz najlepszymi życzeniami przez Pana Prezesa Janusza Zdziebło. Spotkanie umiliły przedszkolaki, prezentując bogaty program artystyczny. W ramach wieloletniej współpracy z przedszkolem 87, dzieci występują w Klubie, co daje im możliwość sprawdzenia się przed szerszą publicznością. Wypadły doskonale, występ dostarczył wile radości i wzruszeń.
W tym roku na spotkanie zaprosiliśmy kosmetyczkę i fryzjerkę, które przekazały kilka ważnych rad na temat pielęgnacji skóry i włosów oraz opowiedziały o obowiązujących w tej dziedzinie trendach. W tym celu został wykonany pokazowy makijaż oraz uczesanie, do którego wybraliśmy trzy spośród uczestniczących w spotkaniu pań.
Półkolonie zimowe
Przedstawiamy foto relację z ferii zimowych prowadzonych w Klubie „Rezonans” w terminie 16-27.01.2017r. Podczas półkolonii opiekowaliśmy się 54 dziećmi w wieku szkolnym od 6 – 12 lat., dla których przygotowaliśmy ciekawe zajęcia. W każdym turnusie wybraliśmy się na wycieczką autokarową. Pierwsza z nich odbyła się do fabryki bombek w Bęble, gdzie każde dziecko ozdobiło ręcznie jedyną i niepowtarzalną bombkę. W drugim turnusie dzieci wyjechały do Muzeum Zespołu Śląsk w Koszęcinie biorąc udział w warsztatach tanecznych oraz zwiedzaniu muzeum. Pozostałe dni spędzone w trakcie półkolonii w klubie minęły na grach i zabawach, zajęciach w Muzeum Katowic, zajęciach plastycznych wyjściu do kina i teatru Ateneum. W każdym turnusie odbył się bal przebierańców, na który dzieci przyniosły pomysłowe stroje.
Kolędowanie
7 stycznia w ramach „Rodzinnego śpiewania” zaprosiliśmy mieszkańców na Poranek Kolędowy. Oprawę muzyczną przygotowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha. Wspólnie śpiewaliśmy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Podczas kolędowego spotkania, nie zabrakło niekonwencjonalnego wykonania kolęd i pastorałek. I tak w popowym wykonaniu usłyszeliśmy kolędę „Mędrcy świata…”, a pastorałka „Zaśpiewajmy Kolędę” akompaniowana była przy użyciu plastikowych kubków. Tradycją poranka kolędowego jest konkurs na najliczniejszą kolędującą rodzinę. Tak było i w tym roku, A nagrody otrzymały dwie rodziny ex aequo. Sobotnie przedpołudnie upłynęło nam miło na wspólnym kolędowaniu przy słodkim poczęstunku.
Mikołaj
3 grudnia w sobotnie popołudnie do Klubu "Rezonans" zawitał Mikołaj. Zanim jednak pojawił się ten niecierpliwie oczekiwany gość zaprosiliśmy dzieci do wspólnej zbawy w trakcie spektaklu w wykonaniu aktorów krakowskiego teatru "Maska" pt.: "Zimowa Afera - ktoś porwał renifera". Po przedstawieniu Mikołaj rozdał dzieciom prezenty, wysłuchał wierszyków i podziękowań oraz pozował z dziećmi do pamiątkowych zdjęć.
Oto kilka...
Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych o Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej
W dniach 19-20 listopada do siedziby Spółdzielni zjechali się pasjonaci modelarstwa na konkurs plastikowych modeli. Podczas tegorocznej – trzynastej edycji odwiedzili nas modelarze z całego kraju oraz jeden uczestnik z Czech. W konkursie wzięło udział 97 modelarzy z łączną liczbą modeli 264. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych junior i senior. W kategorii junior wystartowało 42 modelarzy z liczbą modeli 79, natomiast wkategorii senior wystartowało 55 modelarzy z liczbą modeli 185.
Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem ilości rozegranych kategorii modeli oraz ilości rozdanych dyplomów i medali.
Nagrodę główną Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej w kategorii senior otrzymał: Pan Marcin Chruścielewski za samolot Hawker Felikstowe F2A, natomiast w kategorii junior: Piotr Bembenek za czołg T-34.
Rozdane zostały również nagrody specjalne: Rafał Opieczonek za czołg Chieftain Mk. 10, Marek Pawlak za kolekcję modeli w polskich barwach, Marcin Kalbarczyk za dioramę "Auf dem Niemandsland" oraz Jacek Nabiałek za najlepszy pojazd cywilny Porsche 356A.
Wypada nam się pochwalić, iż wśród nagrodzonych znalazł się nasz modelarz – Kuba Gniewek, który otrzymał srebrny medal w kategorii junior za model Mercedesa.
W tym roku o nagrody rywalizowały modle: samolotów, śmigłowców, okrętów, pojazdów pancernych i cywilnych, figurki i dioramy (tzw. scenki). Ocenione zostały pod kątem precyzji złożenia, czystości malowania i dokładności odwzorowania śladów eksploatacji.
Tradycją konkursu była towarzysząca mu wystawa modeli, podczas której można było oglądać modele i figurki, podziwiać ich precyzyjne wykonanie oraz pieczołowicie dopracowane dioramy oddające w pełni kunszt modelarski. Wśród odwiedzających wystawę gościliśmy dzieci, młodzież i dorosłych. Szacujemy, że w listopadowy, konkursowy weekend odwiedziło nas około 200 osób.
WIECZÓR POEZJI
20 października w jesienny, czwartkowy wieczór spotkali się w Klubie „Rezonans” miłośnicy poezji. Tematem spotkania była promocja antologii wierszy pt. „Naszym zdaniem” Grupy literackiej „Zdanie”. Dwóch przedstawicieli grupy Panowie Jerzy Granowski i Adam Michniewicz czytali wiersze i prozę zamieszczoną w antologii. Wiersze czytali również goście, mieszkańcy naszego osiedla. Wieczór upłynął w miłym, melancholijnym nastroju, a Pan Jerzy okrasił go swoimi kompozycjami śpiewając i grając na gitarze. To był uroczy wieczór. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie go powtórzymy. Z tego miejsca chcielibyśmy zaprosić entuzjastów poezji do udziału w kolejnym spotkaniu.
DZIEŃ SPORTU
Dzień sportu – „Paderewski na sportowo 2016”. Miłośnicy aktywnej formy spędzania czasu wolnego spotkali się w sobotę 24 września na terenie Szkoły Podstawowej nr 12, by wziąć udział w następujących rozgrywkach sportowych: piłka nożna w kategorii OPEN i JUNIOR, siatkówka, tenis stołowy, piłkarzyki, brydż sportowy. Turniej rozpoczął się o godzinie 9.00 i trwał do godzin popołudniowych. Pogoda dopisała, a wraz z nią frekwencja. Do udziału w turnieju zgłosiło się około 150 osób. Zawodnicy otrzymali koszulki ufundowane przez spółdzielnię, natomiast zwycięzcom poszczególnych rozgrywek wręczyliśmy puchary i dyplomy. Dzień sportu na dobre wpisał się już w harmonogram imprez organizowanych przez Spółdzielnię i cieszy się zainteresowaniem wśród mieszkańców.
Dzięki uprzejmości dyrektora szkoły Pana Jerzego Bakowskiego, który udostępnia nam tereny sportowe, sprzęt oraz zaplecze możemy organizować corocznie imprezę.
ZŁAZ RODZINNY
Tegoroczny XXXV jubileuszowy Złaz Mieszkańców za nami. Każdego roku w pierwszych dniach września mieszkańcy osiedli spółdzielczych województwa śląskiego spotykają się, by biesiadować, bawić się i odpoczywać. Zanim jednak zacznie się wspólna zabawa należy udać się na miejsce mety jedną z tras wyznaczonych przez organizatora. Naszą spółdzielnię reprezentowało 50 osób, które pod okiem przewodnika PTTK udały się trasą: Kostkowice – Podlesice. Spacer trwał blisko 3 godziny, w trakcie wędrówki nie zabrakło przystanków na leśnej polanie, a grzybiarze z zapałem przeszukiwali leśnie runo. W tym roku metę wyznaczono w Podlesicach na terenie ośrodka „Gościniec Jurajski”. Na miejscu czekało na nas gorące powitanie, posiłek oraz upominki ufundowane przez organizatorów. Spośród wszystkich uczestników wybrano i nagrodzono cztery najliczniejsze rodziny i trzech najmłodszych uczestników. Możemy się pochwalić, że znaleźliśmy się wśród nagrodzonych spółdzielni. Pan Lesław Gajda – przewodniczący Rady Nadzorczej, wraz z żoną i trojgiem dzieci otrzymali nagrodę, jako najliczniejsza rodzina, natomiast, jako najmłodszy uczestnik nagrodę otrzymała 2 letnia Zuzia Sęk. Zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych, a dobry nastrój i pogoda dopisały.
Gościem honorowym złazu była Pani Nela Szlompek – pomysłodawczyni Rodzinnych Złazów, działacz i członek Zarządu PTTK. Przez wiele lat z olbrzymim zaangażowaniem i doświadczeniem organizowała złazy i witała na mecie spółdzielcze rodziny. Zachęcała mieszkańców osiedli, by wyszli z domów propagując w ten sposób turystykę pieszą i krajoznawczą. Do 2012r. w przygotowaniach towarzyszył jej nieżyjący już mąż Tytus Szlompek, równie zasłużony organizator, wybitna postać, działacz na rzecz turystyki. Z uwagi na wiek i stan zdrowia Pani Nela przekazała obowiązki związane z organizacją młodszemu pokoleniu, ale wszyscy pamiętamy, co Jej zawdzięczamy. Dzięki złazom mieszkańcy integrują się, nawiązują znajomości i przyjaźnie sąsiedzkie. Na cześć Państwa Neli i Tytusa Szlompków - XXXV Złaz Rodzinny został nazwany Ich imieniem.
Półkolonie – lato 2016
W trakcie dwóch turnusów półkolonii, trwających od 27 czerwca do 8 lipca do Klubu uczęszczało 60 dzieci w wieku od 6-11 lat. W programie półkolonii znalazło się mnóstwo zajęć i atrakcji, a dzieci nie miały czasu na nudę. Tradycją wypoczynku organizowanego w Klubie są jednodniowe wycieczki autokarowe, tak było i tym razem. Pierwsza z nich to wyprawa do Juraparku w Krasiejowie, gdzie dzieci udały się w podróż w czasie, poznając życie na ziemi sprzed kilku milionów lat stając koko w oko z dinozaurami. Kolejna wycieczka miała miejsce do Zagrody pod Skałką w Przybynowie. Na miejscu prowadzone były warsztaty tematyczne związane z życiem na wsi oraz karmienie zwierząt w mini ZOO, nie zabrakło uwielbianych zjeżdżalni i trampolin. W pozostałe dni dzieci uczęszczały min.: na zajęcia teatralne, warsztaty w domu Oświaty i Muzeum Katowic oraz zajęcia filatelistyczne. Ponadto więzły udział rozgrywkach rycerskich, do których własnoręcznie przygotowały tarcze, wybraliśmy się również do kina. Dwukrotnie odwiedzili nas Strażacy z OSP Dąbrówka Mała przygotowując dla dzieci świetną zabawę. Pogoda dopisała, więc mogliśmy spacerować i korzystać z uroków lata.
XIII Festyn Rodzinny od hasłem „Piknik Europejski”
W sobotę 18 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 gościły zabawa, radość i uśmiechy, a to wszystko za sprawą zorganizowanego po raz trzynasty Festynu Rodzinnego. Niemal na całym osiedlu słychać było muzykę, śpiew oraz brawa towarzyszące zorganizowanej dla mieszkańców imprezie. Impreza powstaje dzięki współpracy Spółdzielni Paderewskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 12 i wpisała się już na dobre w życie osiedla. Każdego roku przygotowujemy wiele atrakcji, a obszerny program pozwala nam mieć nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Występy na scenie przyciągają tłumy widzów, gry i zabawy dla dzieci dają im wiele uciechy i radości. Tegoroczny festyn rozpoczęliśmy występem pianisty Szczepana Kończala, który zagrał dla publiczności utwór naszego patrona Ignacego Paderewskiego – akcentując 25-lecie powstania Spółdzielni Paderewskiego. Na scenie pojawili się również: iluzjonista Tomasz Kabis, dzieci z osiedlowych przedszkoli, uczniowie SP 12, kwartet muzyczny Aquartet. Bezpłatne dmuchańce, mecz piłki nożnej uczniowie – nauczyciele, pokazy karate, strzelanie z łuku, pokazy modelarzy, zajęcia archeologiczne, żywe szachy to tylko namiastka tego, co działo się tego dnia od godzin porannych do późnego wieczora. Jak zwykle imprezie towarzyszył kiermasz ciast zorganizowany przez uczniów szkoły. Tradycyjnie już mogliśmy liczyć na pomoc harcerzy, którzy od wczesnych godzin porannych pomagali nam w przygotowaniach oraz zorganizowali zabawy dla dzieci. Atrakcji było całe mnóstwo, kto był widział i świetnie się bawił. Tych z Państwa, którzy nas nie odwiedzili zapraszamy na kolejne imprezy kulturalne.
XIV Piknik Osób Niepełnosprawnych
Kolejny Piknik za nami. Już po raz drugi uczestnicy Pikniku bawili się na terenie „Gościńca Jurajskiego” w Podlesicach. W tym roku naszą Spółdzielnię reprezentowała 14 osobowa grupa uczestników, była z nami również Prezes Elżbieta Zadróż. Z całego województwa zjechało około 550 osób, reprezentujących 10 spółdzielni mieszkaniowych. Dla uczestników przygotowano gry, zabawy i konkursy. Przeprowadzona została loteria, w której nagrodami były specjalistyczne rowery. Nie zabrakło również dogoterapii oraz hipoterapii. Każdy z uczestników otrzymał upominek oraz dwa posiłki. Piknik to magiczny czas, w którym nie ma miejsca na dyskryminację, nieuprzejmości i bariery…, bawimy się razem wszyscy sprawni i niepełnosprawni. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, za co serdecznie dziękujemy. Pogoda dopisała, a malowniczo położony ośrodek sprawdził się doskonale.
Szkoda, że mimo naszych starań i zaproszeń naszą Spółdzielnię reprezentuje tak nieliczna grupa. Być może dacię się Państwo namówić na wyjazd w przyszłym roku, do czego serdecznie namawiamy.
Konkurs plastyczny
16 marca wręczyliśmy nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym zorganizowanym z okazji 25-lecia naszej Spółdzielni. W konkursie pod hasłem: „Osiedle Paderewskiego moim miejscem do zabawy, nauki i wypoczynku” wzięło udział 35 dzieci. Komisja Konkursowa miała niełatwe zadanie, ponieważ wpłynęło wiele przepięknych, kolorowych i pomysłowych prac. Ostatecznie, po długich dyskusjach Komisja zdecydowała przyznać nagrody w trzech grupach wiekowych: 5-7, 8-10, 11-13 lat.
Dzień Kobiet
7 marca w Klubie "REzonans" Panie świętowały „Dzień kobiet”. Przygotowaliśmy dla nich słodki poczęstunek i symbolicznego kwiatka. Nie zabrakło również części artystycznej. Z bogatym programem taneczno-wokalnym wystąpiły 6-latki z Przedszkola nr 87. Występ przedszkolaków był uroczy i zarazem wzruszający.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii mieszkanki osiedla Pani Teresy Kunigiel. Pani Teresa zaprezentowała część swojej obszernej kolekcji zdjęć, przedstawiających kompozycje kwiatów, liści i owoców, nazywanych przez autorkę „Nibasami”.
Kurs samoobrony
5 marca w sobotnie przedpołudnie, pod fachowym okiem instruktorów karate Pana Tomasza Stokfisza i Pana Zbigniewa Paradeckiego 27 Pań trenowało podstawowe techniki samoobrony, wraz z prawnymi i psychologicznymi aspektami. Podczas kursu panowała wesoła atmosfera i miła zabawa. Mimo upadków i siniaków Panie wytrwale ćwiczyły.
W związku z dużym zainteresowaniem kursem postaramy się zorganizować dla Pań kolejne spotkanie (wstępnie planowane na 23 kwietnia). Informacje oraz zapisy w Klubie.
Półkolonie zimowe 2016
Dobiegły końca półkolonie zimowe, które zorganizowane zostały w dwóch terminach: I turnus 15 – 19 lutego, II turnus 22 – 26 lutego. W półkoloniach wzięło udział 58 dzieci w wieku od 7 – 12 lat. Wśród przygotowanych zajęć znalazły się min: warsztaty w Bibliotece Miejskiej i Muzeum Historii Katowic, wyjście do kina, zajęcia z harcerzami, ćwiczenia na sali gimnastycznej pod okiem instruktora karate. Spędzając czas w Klubie, dzieci brały również udział w konkursach, zabawach oraz zajęciach plastycznych. W trakcie zajęć plastycznych wykonywały własnoręcznie kukiełki i pompony. Przygotowanie kukiełek oraz pomponów wymagało pomysłowości i zdolności plastycznych, ale dzieci poradziły sobie z tym zadaniem świetnie, a zabawa sprawiła im wielką przyjemność.
Ponadto w każdym turnusie dzieci wyjechały na wycieczkę autokarową. Pierwsza z nich zorganizowana została do Krakowa na spektakl w Teatrze Współczesnym pt. „Piękna i Bestia”, następna to wyjazd do Chlebowej Chaty w Górkach Małych.
Poranek kolędowy
W ramach cyklu "Rodzinne kolędowanie" spotkaliśmy się w sobotę 9 stycznia 2016r. o godzinie 11.00 na Poranku kolędowym, zorganizowanym wspólnie ze Szkołą Muzyczną YAMAHA.
W trakcie spotkania odbył się konkurs na najliczniejszą kolędującą rodzinę. Radosną zabawę umiliła pachnąca kawa i upominki dla wszystkich uczestników. Najliczniejsza 8-osobowa rodzina otrzymała nagrodę specjalną ufundowaną prze Spółdzielnię. W spotkaniu uczestniczyło ok 60 osób.
Wigilia dla Samotnych - 17.12.2015r.
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas; pachnie choinką, szukamy prezentów dla bliskich, porządkujemy nasze domy i serca. Przygotowując się do świąt nie zapominamy o osobach, które samotnie spędzają ten świąteczny okres. Z myślą o nich - samotnych mieszkańcach naszego osiedla, w Klubie” Rezonans” od lat organizowana jest Wigilia. W tym roku przygotowaliśmy spotkanie dla 42 osób oraz zaproszonych gości. W ten szczególny wieczór gościliśmy Proboszcza naszej Parafii Zbigniewa Kocoń, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Lesława Gajdę, Zarząd Spółdzielni reprezentowała Pani Lidia Grodowska - z-ca Prezesa.
Spotkanie rozpoczęło się występem uczniów Szkoły Muzycznej „Wesołe Nutki”, którzy zagrali i zaśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy, wprowadzając nas w miły wigilijny nastrój. Tego wieczoru nie zabrakło ciepłych słów, miłych życzeń składanych łamiąc się opłatkiem. Po kolacji wigilijnej uczestnicy otrzymali słodki upominek.
Każdego roku przy organizacji Wigilii możemy liczyć na pomoc harcerzy. Tak było i w tym roku - harcerze spisali się wzorowo. Na spotkanie przynieśli własnoręcznie wykonane upominki. Doceniamy to i serdecznie dziękujemy.
Świąteczna zbiórka
Zakończyliśmy zbiórkę żywności i środków czystości dla osób potrzebujących. Państwa serca okazały się wielkie! Przyniesione dary zostały przekazane do Zespołu Charytatywnego działającego przy naszej Parafii, gdzie przygotowane zostały paczki świąteczne.
Każdy nawet najmniejszy gest jest na wagę złota i cieszy. Dziękujemy starszej Pani, która co roku wspiera naszą akcję dzieląc się z ubogimi, a sama nie ma wiele, dziękujemy Panu, który zaskoczył nas przynosząc olbrzymie torby produktów, dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli swoje serca, bo nie był im obojętny los osób potrzebujących. To dzięki Wam drodzy Państwo święta w ich domach zapewne będą weselsze, czego i Państwu serdecznie życzymy.
Mikołaj
5 grudnia o godzinie 14.30 w Klubie „Rezonans” zorganizowaliśmy dla dzieci spotkanie z Mikołajem. W pierwszej części spotkania wystąpili aktorzy Teatru „Maska” w spektaklu „Choinka niedźwiadka Tolka”, wprowadzając dzieci w świąteczny nastrój. Dzieci chętnie brały udział w prowadzonej przez aktorów zabawie. Jednak najbardziej wyczekiwany tego dnia był sam Mikołaj, przecież to dla niego dzieci przyszły do Klubu. Prezenty zebrane wokół choinki wzbudzały ich ciekawość. Kiedy nadszedł już czas powitania najważniejszego Gościa dzieci nie kryły radości. Zapewniały, że przez cały rok były grzeczne, dlatego zasłużyły na prezenty. Na zakończenie zabawy każdy otrzymał słodki poczęstunek.
Mikołaj dla dzieici z ubogich rodzin
4 grudnia o godzinie 12.00 zaprosiliśmy do Klubu dzieci z rodzin ubogich. Dzieci to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12, Gimnazjum nr 4 oraz przedszkolaki z Przedszkoli nr 55 i 87. Łącznie w zabawie wzięło udział 97 dzieci, dla których przygotowane zostały świąteczne paczki ufundowane przez naszą Spółdzielnię oraz sponsorów. Przed spotkaniem z Mikołajem wystąpili aktorzy teatru „Maska” z Krakowa w spektaklu pt. „Skrzat i magia Świąt”.
XII Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych o Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Kolejna edycja konkursu za nami. W dniach 21-22.11.2015r. gościliśmy w siedzibie spółdzielni pasjonatów modelarstwa z całego kraju. Konkurs z roku na rok cieszy się, coraz większą popularnością. Kiedy zaczynaliśmy przygodę - 12 lat temu do konkursu stanęło 48 modelarzy z łączną liczbą 136 modeli. Tegoroczna edycja była rekordowa po względem ilości wystawionych modeli. Do udziału w zawodach zgłosiło się 102 modelarzy wystawiając łącznie 312 modeli, w dwóch kategoriach wiekowych: Junior oraz Senior. O medale, puchary i nagrody specjalne rywalizowały modele: samolotów, śmigłowców, pojazdów pancernych, pojazdów cywilnych, okrętów oraz figurki i dioramy. Modele zostały ocenione pod względem precyzji złożenia, dokładności malowania oraz odwzorowania śladów eksploatacji.
Każdego roku konkursowi towarzyszy wystawa modeli w trakcie, której można oglądać modele.
Kilka zdjęć...
Wieczór poezji
W czwartkowy wieczór - 15 października spotkali się w Klubie miłośnicy poezji. Organizowane w Klubie wieczorki to doskonała okazja do prezentacji swoich utworów zarówno dla autorów, którzy wydają swoje wiersze jak i dla osób piszących „do szuflady”. Swoje wiersze zaprezentowali nam: Pani Mira Grabda oraz Panowie Henryk Polok, Jerzy Granowski i Marcin Bedlicki. Spotkanie umiliły występy uczennic Szkoły Muzycznej „Casio”: Natalii Sendereckiej (pianino) i Ewy Łagodzkiej (pianino, gitara i śpiew).
Tego wieczoru zawitał do Klubu ciepły jesienny nastrój, mimo iż za oknem panowała ponura i deszczowa aura.
Wycieczka na grzyby
Każdej jesieni organizujemy dla mieszkańców osiedla wycieczkę na grzyby. Tak było i w tym roku. W sobotę 10 października wybraliśmy się w lasy Lublinieckie do miejscowości Żyłka. Ponieważ grzybów było niewiele, a pogoda sprzyjała..., tegoroczna wycieczka ograniczyła się głównie do spaceru po lesie.
Dzień sportu. Paderewski na sportowo 2015
W sobotę 26 września zaprosiliśmy mieszkańców do wzięcia udziału w rozgrywkach sportowych. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 12, rozgrywki odbyły się na terenie szkoły w nastepujących dyscyplinach: piłka nożna OPEN/JUNIOR, siatkówka, tenis stołowy, piłka nożna stołowa, brydż sportowy.
Mimo, iż pogoda nie była dla nas łaskawa udało się rozegrać zaplanowane mecze, a sportowcy chętni do walki o trofea licznie przybyli. Do udziału zgłosiło się 16 drużyn: piłka nożna OPEN - 8 drużyn, piłka nożna JUNIOR - 4 drużyny, siatkówka - 4 drużyny oraz indywidualni gracze w pozostałych rozgrywkach. Łącznie w imprezie wzięło udział około 100 osób.
Dla uczestników rozgrywek przygotowaliśmy kolorowe koszulki z logo imprezy, a dla zwycięzców puchary oraz dyplomy.
XXXIV Złaz Rodzinny
5 września 2015r. udaliśmy się na XXXIV Rodzinny Złaz Mieszkańców Osiedli Spółdzielczych. Po raz pierwszy w długoletniej tradycji pieszych wędrówek meta złazu wyznaczona została w Szczyrku na terenie Centrum Kongresowo Rekreacyjnego „Orle Gniazdo”. Ośrodek ten położony jest u stóp Klimczoka, skąd rozciąga się widok na pasmo Beskidu Śląskiego wraz z jego najwyższym szczytem - Skrzyczne. Nasi mieszkańcy udali się jedną z 14 tras po Beskidzie Śląskim pod okiem przewodnika. Trasa obejmowała zwiedzanie Ogrodów Kapias i zapory w Goczałkowicach Zdrój, do której udaliśmy się malowniczą 4 km trasą biegnącą brzegiem jeziora Goczałkowickiego.
Na mecie złazu na uczestników czekała zabawa przy muzyce, posiłek, upominki oraz gry i zabawy dla najmłodszych. W tegorocznym Złazie udział wzięło 19 spółdzielni województwa śląskiego z łączną liczbą ponad 1400 uczestników. Naszą Spółdzielnię reprezentowała 50 osobowa grupa. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat natomiast najstarszy 79.
Wieczorny pokaz modeli
W ostatni piątek wakacji zaprosiliśmy mieszkańców na wieczorny pokaz modeli, który odbył się na płycie Pomnika Żołnierza Polskiego. Zaplanowany na 19.30 start z uwagi na wiatr musieliśmy nieco przesunąć. Prezentowane modele samolotów z uwagi na ich lekkość wymagają idealnych warunków pogodowych. Oprócz samolotów Modelarze zaprezentowali również model: samochodu, quadrokopter i poduszkowiec. Specjalnie na te okazję modele zostały wyposażone w oświetlenie, by uatrakcyjnić pokaz. Cieszymy się, że wieczorne pokazy zanotowały tak dużą frekwencję. Widzimy, że ten rodzaj pokazów przypadł Państwu do gustu. W tym roku to już drugi i ostatni pokaz. Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie będziemy mogli Państwa ponownie zaprosić na kolejne spotkanie. Liczymy również na to, że płyta pomnika zapełni się widownią.
Półkolonie letnie 2015
Wraz z początkiem wakacji rozpoczęły się w Klubie "Rezonans"półkolonie letnie, które trwały od 29 czerwca do 10 lipca.
W trakcie półkolonii letnich mieliśmy pod opieką 60 dzieci w wieku od 6 do 11 lat, dla których przygotowaliśmy min: zajęcia sportowe, muzyczne, zabawy na dolinie Trzech Stawów, gry i konkursy. Ponadto dzieci wzięły udział w warsztatach w Muzeum Historii Katowic, zajęciach w Domu Oświaty i Chorzowskim Skansenie. Dużym zainteresowaniem wśród pólkolonistów cieszył się pokaz przygotowany przez strażaków zakończony zabawą i próbą lania wody, co szczególnie spodobało się dzieciom zwłaszcza, że upał tego dnia dopisywał. Dzieci chętnie podlały nie tylko trawę i krzewy…W trakcie każdego turnusu dzieci wyjechały na wycieczkę autokarową poza Katowice. Pierwsza wycieczka zorganizowana została do Muzeum Lotnictwa w Krakowie, gdzie zobaczyły min. „Papieski śmigłowiec”, uczestniczyły w zajęciach na terenie muzeum. Kolejna wycieczka odbyła się do Pracowni ceramiki w Poraju, w której każdy miał możliwość wykonania swojej niepowtarzalnej glinianej figurki. Pogoda w trakcie półkolonii dopisała, a dzieci skorzystały z przygotowanych z myślą o nich atrakcji.
XII Festyn Rodzinny
20 czerwca 2015r. zorganizowaliśmy wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 12 w Katowicach Festyn Rodzinny pod hasłem „Bezpiecznie i zdrowo”. To duża plenerowa impreza ciesząca się z roku na rok coraz większą popularnością. W trakcie tegorocznej edycji na scenie pojawiły się min: dzieci z osiedlowych przedszkoli, grupa taneczna „Majery”, dzieci uczęszczające na zajęcia prowadzone w Klubie „Rezonans” (balet, języki obce, karate). Swoje zdolności wokalne i taneczne zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12. Na scenie gościliśmy także orkiestrę policyjną z Katowic oraz Igę Kozacką – półfinalistkę „The Voice of Poland”.
Ponadto można było obejrzeć pokaz ptaków drapieżnych, usiąść na symulatorze zderzeń, wziąć udział w rozgrywkach baseballowych. Dużym powodzeniem cieszyły się „dmuchane zabawki” dla dzieci. Modelarze ze spółdzielczej modelarni „Ikar” przygotowali pokazy modeli. Harcerze z osiedlowego Klubu „Komandos” jak, co roku pomagali w organizacji festynu przygotowując dla dzieci i młodzieży gry i zabawy oraz mini park linowy. Do zabawy zachęcała Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 23, a Stowarzyszenie „Świat jest dla nas” zaprosiło mieszkańców do udziału w treningu Nordic Walking.
W trakcie festynu miały także miejsce pokazy udzielania pierwszej pomocy, "Miasteczko Ruchu Drogowego", prezentacja zdjęć kolekcji agatów posła Jana Rzymełki. Chętni mogli zarejestrować się w bazie DKMS (dawców szpiku). Tradycyjnie odbył się kiermasz ciast i podręczników. Atrakcji tego dnia było wiele o czym przekonali się uczestniczący w festynie mieszkańcy. Atmosfera zabawy i dobrego humoru rozganiała chmury, dzięki czemu pogoda była dla nas łaskawa. Dziękujemy za liczne przybycie i wspólną zabawę.
XIII Piknik Osób Niepełnosprawnych.
13 czerwca wzieliśmy udział w Pikniku Osób Niepełnosprawnych w Podlesicach. Podczas tegorocznego Pikniku mieliśmy przyjemność gościć w Ośrodku Wypoczynkowym „Gościniec Jurajski”, gdzie dla uczestników przygotowano zabawy i gry, dogoterapię, konkursy, ciepły posiłek oraz upominki. W Pikniku wzięło udział 680 osób z 12 spółdzielni mieszkaniowych naszego regionu. Naszą Spółdzielnię reprezentowała 12 osobowa grupa uczestników. Zachęcamy osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami, a zwłaszcza dzieci i młodzież do udziału w kolejnych piknikach. Wiemy, że na naszym osiedlu zamieszkują osoby niepełnosprawne. To impreza przygotowana z myślą o Was korzystajcie więc - zapraszamy!
Konkurs plastyczny „Wymarzona podróż”
Adresowany do dzieci w wieku 5-15 lat konkurs został rozstrzygnięty. Prace zbieraliśmy do 20 kwietnia 2015r. Do Klubu wpłynęło 26 prac spośród których wyłoniono zwycięzców. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu odbyło się 20 maja. Celem organizowanych konkursów jest rozwijanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej dzieci i młodzieży oraz zachęcenie ich do samodzielnego przygotowania prac.
Lista zwycięzców tegorocznej edycji
Kategoria wiekowa 5-7 lat:
miejsce I Kacper Suchański, miejsce II Weronika Mazurkiewicz, miejsce III Brian Dziamski oraz Weronika Cywińska.
Kategoria wiekowa 8-10 lat:
miejsce I Karolina Daniel oraz Natalia Senderecka, miejsce II Olga Majchrzak, miejsce III Maja Kukuła.
Kategoria wiekowa 11-15 lat:
miejsce I Sonia Sagan, miejsce II Zuzanna Olchawa, miejsce III Martyna Musiał.
Wyróżnienia otrzymali:
Adam Chełstowski, Kuba Jaruzel, Hanna Jóźwiak, Adam Gajda, Hanna Majchrzak, Hanna Rucka, Maja Chmurska.
Półkonie zimowe 2015
Dobiegły końca półkolonie zimowe zorganizowane w Klubie dla dzieci w wieku od 6-13 lat. Możemy się pochwalić, iż organizowane przez naszą Spółdzielnię półkolonie zarówno w czasie ferii zimowych, jak i wakacji letnich cieszą się od lat dużym zainteresowaniem. W dwóch turnusach ferii zimowych brało udział łącznie 57 dzieci. W czasie półkolonii zabraliśmy dzieci na wycieczki autokarowe do Jaworza, gdzie zwiedzały Muzeum flory i fauny morskiej oraz do Pszczyńskiej Warowni Rycerskiej, gdzie dzieci uczestniczyły w zajęciach i zabawach rycerskich. Ponadto dzieci brały udział w warsztatach w Domu Oświaty, Muzeum Historii Katowic i Bibliotece Śląskiej. Dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród chłopców cieszyły się pokazy karate i Aikido. Dla dzieci przygotowane zostały również przedstawienia teatralne, wyjścia do kina, zajęcia sportowe, oraz wiele innych atrakcji i zabaw. Każdorazowo przygotowujemy dla dzieci bardzo bogaty program, aby czas spędzony w trakcie półkolonii w Klubie mijał przyjemnie i dostarczał niezapomnianych wrażeń.
Mikołaj 2014
Do Klubu „Rezonans” zawitał Mikołaj. Ten szczególny Gość oczekiwany był przez dzieci z niecierpliwością i zaciekawieniem. Kiedy się już pojawił został przywitany z wielką radością, brawami i uśmiechem, bo przecież na to wyjątkowe spotkanie dzieci czekały cały rok. Mikołaj prowadził zabawę, rozmawiał z dziećmi, zadawał pytania, a odpowiedzi nagradzał cukierkami. Dzieci miały również pytania do Mikołaja pytając, gdzie zostawił sanie, czy przyjechał z reniferami, kiedy spanie pierwszy śnieg. Po otrzymaniu prezentów i zrobieniu wspólnych zdjęć zadowolone dzieci pożegnały Mikołaja, zapraszając na kolejne spotkanie już za rok obiecując, że będą grzeczne. Każde z uczestniczących dzieci otrzymało słodki poczęstunek oraz soczek.
W tym roku w zabawie w trakcie dwóch spotkań 5 i 6 grudnia 2014r. uczestniczyło łącznie blisko 120 dzieci.
W każdy ostatni poniedziałek miesiąca od godziny 16.00 – 18.00 organizowane są spotkania z cyklu „Projekt Szafa”. Akcja ma na celu zachęcenie uczestników do wyrobienia nawyku nie wyrzucania zbędnej odzieży, biżuterii, galanterii, zabawek, książek itp. W trakcie spotkań uczestnicy „pozbywają” się niepotrzebnych rzeczy, bądź nabywają nowe. Jak zwykle po spotkaniu rzeczy, które nie znajdują nowego właściciela trafiają do specjalnie przygotowanego kosza i przekazywane są osobom ubogim i potrzebującym.
XI Konkurs Modeli
22-23 listopada 2014r. miała miejsce XI edycja Konkursu Plastikowych Modeli Redukcyjnych o Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej.
Konkurs Modeli to duże dwudniowe wydarzenie, cieszące się popularnością wśród modelarzy. Rozegrany został w dwóch kategoriach wiekowych: Junior oraz Senior. Do udziału w zawodach zgłosiło się 68 modelarzy z całego kraju wystawiając łącznie 255 modeli. O medale, puchary i nagrody specjalne rywalizowały modele: samolotów, śmigłowców, pojazdów pancernych, pojazdów cywilnych, okrętów, figurek i dioram. Zawody rozegrano w 33 kategoriach modeli. Wszystkie modele oceniane były pod kątem precyzji ich złożenia, dokładności malowania i odwzorowania śladów eksploatacji. Każdorazowo konkursowi towarzyszy wystawa zgłoszonych do rozgrywek modeli oraz giełda modelarska. Od lat w trakcie imprezy wystawiona zostaje Kronika, w której uczestnicy oraz odwiedzający konkurs wystawiają bardzo pochlebne opinie. Podobnie na modelarskim forum, gdzie otrzymaliśmy pozytywne wpisy min. za: dobrą organizację, świetną wystawę raz ilość wystawionych modeli, co świadczy o popularności naszej imprezy.
Tegoroczna edycja Konkursu była rekordowa pod względem ilości zwiedzających (ponad 400 osób) wystawę modeli i fotografii lotniczej. Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji konkursu była wystawa fotografii lotniczych cenionego w świecie fotografika - Sławomira „Hesji” Krajniewskiego, pomysłodawcy i prezesa Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych Air-Action. Wystawa „Odloty hesji 2”, którą mieliśmy przyjemność dla Państwa przygotować to tylko część z potężnej kolekcji autora. Zdjęcia powstawały w Bazach Polskich Sił Powietrznych oraz podczas pokazów lotniczych w Europie i USA. Zdjęcia perfekcyjnie oddały dynamikę i klimat towarzyszący pokazom lotniczym. Wystawa przyciągnęła tłumy odwiedzających, robiąc olbrzymie wrażenie na oglądających.
Kategoria wiekowa 5 -7 lat
miejsce I - Paulina Waszczak
miejsce I - Natalia Bury
miejsce II – Dorota Kąsek
miejsce III – Amelia Krzciuk
Wyróżnienia:
Agata Bartosińska
Piotr Borowiec
Filip Popielak
Amelia Modzelewska
Kategoria wiekowa 8-10 lat
miejsce I - Natalia Bartośińska
miejsce I – Barbara Materek
miejsce II – Alicja Pyda
miejsce II – Kinga Stepanienko
miejsce III – Martyna Pawłowska
miejsce III – Hanna Jóźwiak
Wyróżnienia:
Maja Kukuła
Julia Jania
Julia Skrzypiec
Kategoria wiekowa 11 – 12 lat
miejsce I – Julia Józefiok
miejsce II – Olga Majchrzak
miejsce II – Zuzanna Jakubiec
miejsce III – Karolina Daniel
Wyróżnienia:
Maja Horecka
Aleksandra Faber
II Grupa 8 – 10 lat.
- I-miejsce: Natalia Bartosińska
- I-miejsce: Amelia Krzciuk
- II-miejsce: Zuzanna Małyszczuk
- III-miejsce: Zofia Wilczyńska
- III-miejsce: Hanna Jóźwiak
Wyróżnienia:
- Matylda Lisek
- Urszula Tondera
PIKNIK OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
15 czerwca, mieszkańcy naszego osiedla pojechali 20 osobową grupą na XVII Piknik Osób Niepełnosprawnych do Podlesic. To coroczna impreza poświęcona osobom niepełnosprawnym.
Celem każdego takiego wyjazdu, jest integrowanie i szersze spojrzenie na osoby niepełnosprawne, które chętnie korzystają z takich wyjazdów.
Z myślą o nich, zorganizowano konkursy plastyczne dla najmłodszych, zajęcia z hipoterapii oraz zabawy wokalno – taneczne na scenie. Każdorazowo z ogromnym napięciem uczestnicy czekali na wyniki konkursu, w którym nagrodą były specjalnie przystosowane dla niepełnosprawnych trzykołowe rowery.
spotkały się
Lato 2024
POKAZY MODELARSKIE